Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovatelé slepic se bojí kun, pomoci může tygr

Česko

PRAHA Mrtvé slepice v kurnících. Rozbitá a vypitá vejce. Na takový obraz si chovatelé drůbeže na Chrudimsku zvykají už od června.

A kvůli kunám si lidé, kteří mají několik slepic na dvorku, rozmýšlejí, zda další opeřence kupovat. Podle tamních chovatelů se totiž kuny na Chrudimsku přemnožily.

„Začalo to v červnu, jedna slepice měla okousaný zadek. Mysleli jsme si, že je to kanibalismus, ale mýlili jsme se. Ráno jsme totiž našli pět slepic mrtvých,“ řekla před nedávnem chovatelka ze Zaječic Marta Jeníčková. Podle ní potom během jednoho týdne kuny zamordovaly asi třicítku dalších slepic a nezalekly se ani vzrostlého kohouta. „To už byl vrchol,“ popisuje Jeníčková, která se bojí, že kuny znovu zaútočí.

Podle odborníků z Českého svazu ochránců přírody je nejlepším způsobem, jak se ochránit před vpádem kuny do kurníku nebo domu, „celý objekt zabezpečit“. „Všechny otvory, kterými může kuna vniknout, je nejlepší zaslepit. Dělejte to ale až poté, co se přesvědčíte, že kuna, a zejména její mláďata, v objektu nejsou,“ radí na svých webových stránkách ochránci.

Krásná šelma, která je také majitelkou nejhodnotnější kožešiny v Česku, dokáže lidem značně znepříjemnit život. Nejenže se kuny dokážou vloupat do kurníku a pozabíjet slepice, ale ještě častěji se usídlí v domě na půdě. V noci potom rámusí. Svoje území si kuna značkuje páchnoucím výměškem, který vylučuje ze žláz pod ocasem, Půda tedy může velice nepříjemně zapáchat. Často před vpádem šelmy nepomůže ani utěsnit otvory, protože kuna umí bez potíží vyšplhat i po hladké kolmé zdi.

Kunu z domu lze podle ochránců vypudit elektronickým či ultrazvukovým odpuzovačem nebo „ekologicky“ pachem velkých kočkovitých šelem. „Údajně skutečně funguje, když se na půdě rozmístí několik kousků trusu rysa, tygra či lva,“ popisují ochránci.

Tento způsob před několika měsíci úspěšně vyzkoušel majitel venkovského stavení v Hradišti u Nasavrk Adam Vodvárka.

Dlouho se kun na půdě nemohl zbavit. Po marných pokusech s elektronickým plašičem, kterého se zbavily přehryzáním drátů, dal na radu svého kamaráda a vyrazil s igelitovou taškou do zoologické zahrady pro trus lva nebo tygra.

Domů si odvezl několik kilogramů tygřího trusu. „Smrdělo to strašně, ani se nedivím, že kuny utekly,“ pochvaloval si Vodvárka. Jeho úspěch s tygřím „repelentem“ se po vesnici rychle rozkřikl, takže si pro neobvyklou surovinu přicházeli i sousedé.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!