Ekologové již v uplynulých dnech ošetřili přírodní rezervaci Bílé potoky, nyní pracují v Javorůvkách, kde jim však práci komplikuje počasí. „Sešlo se nás ale na padesát a díky této síle lidí se nám daří i přes občasný silný déšť všechno seno přesušit. Část z toho jsme již také odvezli nebo zaplachtovali,“ sdělil Miroslav Janík z Českého svazu ochránců přírody Kosenka z Valašských Klobouk.
Kolem osmi hektarů luk kosí ženci ručně, je tam totiž řada mokřadů a pramenišť, kde se s technikou nedá pracovat. V přístupnějších terénech si však ekologové pomáhají i lehkými technickými stroji, v dalších místech při sklízení sena využívají koně.
Kvalitní seno dobrovolníci využijí i hospodářsky a odváží ho na místní ekologickou farmu, kde s ním krmí ovce. Zhruba před dvaceti lety jej však nechávali zkompostovat, nekvalitní pak spalovali.
Letní kosení nepředstavuje jedinou péči o bělokarpatské louky. Na jaře se musejí kvůli mechům vláčit, o otavy se pak na podzim postarají ovce. Bělokarpatské louky jsou vzácnou přírodní rezervací, tamní orchidejové louky totiž patří mezi nejbohatší ve střední Evropě.
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava