Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chráněné louky musí kosit ženci

Česko

VALAŠSKÉ KLOBOUKY Svistot a naklepávání kos je v těchto dnech slyšet u Valašských Klobouk na Zlínsku. Přes sto dobrovolných ženců se tam střídá při kosení bělokarpatských luk. Celkem tak ekologové ošetřují ve čtyřech lokalitách patnáct hektarů luk, které jsou chráněny pro cennou druhovou skladbu květeny.

Ekologové již v uplynulých dnech ošetřili přírodní rezervaci Bílé potoky, nyní pracují v Javorůvkách, kde jim však práci komplikuje počasí. „Sešlo se nás ale na padesát a díky této síle lidí se nám daří i přes občasný silný déšť všechno seno přesušit. Část z toho jsme již také odvezli nebo zaplachtovali,“ sdělil Miroslav Janík z Českého svazu ochránců přírody Kosenka z Valašských Klobouk.

Kolem osmi hektarů luk kosí ženci ručně, je tam totiž řada mokřadů a pramenišť, kde se s technikou nedá pracovat. V přístupnějších terénech si však ekologové pomáhají i lehkými technickými stroji, v dalších místech při sklízení sena využívají koně.

Kvalitní seno dobrovolníci využijí i hospodářsky a odváží ho na místní ekologickou farmu, kde s ním krmí ovce. Zhruba před dvaceti lety jej však nechávali zkompostovat, nekvalitní pak spalovali.

Letní kosení nepředstavuje jedinou péči o bělokarpatské louky. Na jaře se musejí kvůli mechům vláčit, o otavy se pak na podzim postarají ovce. Bělokarpatské louky jsou vzácnou přírodní rezervací, tamní orchidejové louky totiž patří mezi nejbohatší ve střední Evropě.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat