Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chraňte české děti před propagandou a vylučte Arabku, žádají ředitele desítky e-mailů

Česko

  13:58
TEPLICE - Ochraňte děti před muslimy s jejich propagandou a vylučte ze školy arabskou studentku, vyzývají ředitele gymnázia v Teplicích Zdeňka Bergmana desítky e-mailů. Eman Ghaleb pochází z Jemenu, vyznává islám, v Česku ale žije od pěti let. Podle Bergmana leží odpůrcům v žaludku především fakt, že ve škole nosí šátek a angažuje se ve společenském životě.

Zdeněk Bergman foto: Facebook

Kampaň vznikla na sociální síti Facebook, kde byl ředitel školy vyzván k „ochraně českých dětí před muslimskou propagandou“. Odpůrci žádali, aby Bergman veřejně deklaroval svůj postoj. Šéf školy tak učinil ve čtvrtek.

„Na Gymnáziu Teplice žákyni, o níž se píše na Facebooku (a v desítkách mailů, které mi přišly), skutečně máme. Je to slušné a bystré děvče. Na podzim 2015 jsem žákyni udělil pochvalu ředitele školy za dobrovolnickou práci přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní. Z toho je snad zřejmé, jak o ní smýšlím,“ zastal se dívky na svém profilu. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz Bergman vysvětluje, že dívka se spolužáky vychází bez problémů. Útoky podle něj přichází od lidí, kteří o situaci nic neví.

Lidovky.cz: Mohl byste popsat, o jakou dívku se jedná?
Je to Arabka, která v Teplicích žije již velmi dlouho. Mluví velmi dobře česky. Její otec je lékař a oba se angažují ve jménu poklidného soužití s arabskou komunitou.

Lidovky.cz: Měli jste se studentkou někdy problémy? Proč vadí právě ona?
Je otevřená, komunikativní a tedy mediálně známá. U nás studuje asi osm Arabů, ale ona je nejznámější. Proto se tlak soustřeďuje na ní.

Lidovky.cz: Píšete o kampani, jak se projevuje?
Bombardují mě e-maily s výzvami, abych nestrpěl propagandu Islámu a studentku v šátku vyloučil. Přišlo asi 30 zpráv.

Eman Ghaleb

Lidovky.cz: Píší vám například rodiče jejích spolužáků?
Rodiče to nejsou, vypadá to na lidi, kteří vůbec nejsou s místní realitou obeznámeni. Jen reagují na výzvu na Facebooku. Ani nevím, jestli jsou to existující lidé, nebo vymyšlená jména.

Lidovky.cz: Vyhrožují? Oznámil jste to policii?
Nenazval bych to jako výhrůžky, jen upozornění, že budu hnán k zodpovědnosti. Policii kontaktovat nebudu, jsem zvyklý. Je mi to líto spíše kvůli té studentce.

Lidovky.cz: Jak takové výpady hodnotíte?
Je to jen další z výkřiků xenofobních občanů, kteří jak slyší slovo emigrant, Islám, Arab, tak mají rudo před očima. Snad to není většinový názor.

Autor: