Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chrenek, nový pán v Kolodějích

Česko

PRAHA Tomáš Chrenek, miliardář, který spoluvlastní Třinecké železárny a zdravotnická zařízení Agel, koupil bývalý vládní zámek v Kolodějích.

Obchodní transakci provedla jeho firma Pura Vida, která za nemovitost s oborou zaplatila 233 milionů. Jako první to uvedl server iHNed.cz.

Zámek vláda využívala dlouhá léta, restituentovi Vítězslavu Kumperovi ho vrátila loni. Tento vnuk posledního majitele se poté rozhodl památku prodat. Na internetu se nabídka na koupi zámku objevila 22. ledna. Původní cena byla 250 milionů korun.

Firmu Pura Vida Chrenek podle serveru koupil už před několika lety pod původním názvem Springhill. „Chrenek měl plán, že firma Pura Vida vybuduje na pražské Štvanici stejnojmennou kostarickou restauraci, nikdy ho ale neuskutečnil, a Pura Vida zůstala v podstatě mrtvou společností. Až teď byla použita ke koupi Kolodějí,“ popsal zdroj HN.

Kumpera zažádal o navrácení zámku v Kolodějích v roce 1991. Pražský pozemkový úřad mu ho v lednu 2007 vrátil, stát se ale poté začal o zámek soudit. Tvrdil, že Kumpera požádal o navrácení nemovitosti po uplynutí lhůty. Soudy však následně rozhodly, že při zabavování památky byly zneužity takzvané Benešovy dekrety, a proto mohl restituent postupovat podle jiného zákona, který měl lhůtu delší. „Dekret byl použit za situace, kdy Kumperovi prokázali, že v době okupace nepostupovali nepřátelsky vůči Československu,“ uvedly soudy. Stát totiž zabavil zámek a další budovy v roce 1948 Antonínu Kumperovi podle dekretů prezidenta republiky, které měly sloužit k potrestání lidí za kolaboraci s nacistickým režimem. Kumpera ale již v roce 1945 dostal osvědčení o národní spolehlivosti.

Poslední majitel zámku Antonín Kumpera působil za první republiky jako ředitel firmy Waltrovka. Koloděje koupil před válkou. V roce 1947 objekt převzalo ministerstvo vnitra a zřídilo tu školu Sboru národní bezpečnosti. Od roku 1955 využívala zámek vláda ke slavnostním účelům či k jednáním.

Průmyslník opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Po listopadu 1989 nárok na budovy vznesl jeho vnuk. Tomáš Chrenek patří k nejbohatším podnikatelům v Česku, ovládá Třinecké železárny, filmová studia Barrandov a vlastní i firmu Agel. Podniká i v médiích a energetice.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...