Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chrenek s elektřinou nekončí

Česko

PRAHA Bez ohledu na vyhlášení úpadku společnosti Moravia Energo podnikatel Tomáš Chrenek působí dál na českém trhu s elektřinou. Činí tak prostřednictvím své další firmy s názvem Bicorn.

Jako první o tom informovaly Hospodářské noviny. Pražská společnost Bicorn, sesterská firma krachující Moravie Energo, se před několika dny zaregistrovala jako plnohodnotný člen Operátora trhu s elektřinou (OTE). Díky tomu může nakupovat elektřinu od jiných obchodníků.

Firma Bicorn - stejně jako Moravia Energo - je ovládaná společností Enias, kterou vlastní Tomáš Chrenek. Podle informací Jiřího Šťastného, ředitele OTE, přitom Bicorn na tuzemském trhu funguje již několik let, ovšem pouze jako „registrovaný účastník obchodování“. „Služby, které firma nemohla sama vykonat, jí dříve obstarávala právě její sestra Moravia Energo. Nyní se ale Bicorn stal takzvaným subjektem zúčtování, složil finanční záruky a je plnohodnotným obchodníkem,“ vysvětlil Šťastný.

Na společnost Moravia Energo přitom Krajský soud v Ostravě vyhlásil před nedávnem úpadek. Až do 3. dubna letošního roku mohou věřitelé přihlašovat své pohledávky. K největším věřitelům patří Komerční banka, která Moravii Energo poskytovala úvěry a garance za více než miliardu korun. Firmu financovaly také UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Mezi věřitele ale patří také další obchodníci s elektřinou, kupříkladu elektrárenská společnost ČEZ či švýcarská firma Atel. Na insolvenčního správce se obrátila i skupina J&T.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...