Celková nemocnost v kategorii chřipkových onemocnění (ILI) se ve srovnání s předchozím týdnem snížila o téměř 29 procent. Dvanáct krajů vykazuje postupný pokles počtu nemocných ve všech věkových kategoriích, nicméně SZÚ stále eviduje značné počty pozitivních záchytů virů chřipky ve vyšetřených vzorcích.
„Viry chřipky jsou nadále dominantními původci respiračních onemocnění, přičemž viry chřipky typu A i B jsou ve vyšetřených vzorcích zastoupeny zhruba ve stejném poměru,“ konstatuje SZÚ ve své pravidelné tiskové zprávě.
Vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl pak varuje, že přestože epidemie slábne, mohou vznikat lokální ohniska nákazy. „Chřipková epidemie v České republice začíná přecházet v regionální ohniska chřipkových onemocnění,“ uvádí.
Také data z evropských zemí (od Evropského střediska pro kontrolu nemocí a Světové zdravotnické organizace) potvrzují, že podobně jako u nás, i v řadě okolních států letošní chřipková epidemie slábne jen pomalu a výskyt chřipky v Evropě je nadále významný. Nárůst počtu případů v tomto týdnu může způsobit náhlá změna počasí, upozorňuje hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
„Podle meteorologů nás v tomto týdnu čeká prudká změna počasí směrem k nižším teplotám. To může nahrávat snadnějšímu nachlazení,“ připomíná hlavní hygienička a vyzývá, aby lidé nepodcenili prevenci.
V aktuální chřipkové sezoně potřebovalo k 7. březnu hospitalizaci v souvislosti s respiračním onemocněním celkem 426 pacientů, z toho 112 lidí následkům infekce podlehlo. Jde však pouze o ty pacienty, kteří potřebovali intenzivní péči v nemocnicích. Celkový přehled o všech nakažených a zemřelých chybí, protože chřipkové infekce dosud odborníci nesledují stejně podrobně jako covid.