Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chřipka je na ústupu, experti se diví

Česko

PRAHA Ještě před týdnem experti varovali, že nemocných s chřipkou a respiračními nemocemi bude v Česku přibývat. Podle jejich odhadu jich touto dobou mělo být tolik jako před Vánoci. Tedy podstatně víc, než kolik jich evidence zachytila v době svátků a prázdnin. Jenže se stal pravý opak. Včerejší aktuální data ukázala, že nemocných dál ubývá. V porovnání s předvánočním týdnem teď s chřipkou a nachlazením stonají ani ne dvě třetiny lidí.

Teď odborníci na epidemie říkají: odhadnout, jak se bude chřipka chovat dál, je velmi složité. Vzorce, které platily při předchozích epidemiích, totiž nová chřipka nerespektuje.

Situace je klidná ve všech krajích, v žádném není epidemie. Neví se ani o žádných školách nebo nemocnicích, které by byly kvůli chřipce uzavřené.

Přesto v nemocnicích leží lidé s těžkými komplikacemi chřipky, někteří z nich dokonce na jednotkách intenzivní péče. „Takové množství komplikací, které bylo registrováno v období minulých týdnů, v normální sezoně chřipky není,“ uvádí epidemiolog Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. „Nadále se v celé republice lokálně vyskytují chřipková onemocnění včetně pacientů vyžadujících hospitalizaci, případně i intenzivní péči,“ upozornil Kynčl.

77 mrtvých, nebo stovky?

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že zatím u nás na prasečí chřipku zemřelo 77 lidí. V případě běžné sezonní chřipky se přitom mluví až o 2000 úmrtích ročně. Jenže podle odborníků nejsou tato čísla srovnatelná. V případě letošní vlny chřipky se totiž uvádí lidé, u kterých byla chřipka jednou z hlavních příčin úmrtí. Naproti tomu u chřipky obecně se jedná o odhady, které se dělají zpětně podle nárůstu úmrtí v chřipkové sezoně. „Nemyslím si, že tady je pouze 77 úmrtí. Tato jsou jen špička ledovce,“ řekl Kynčl.

S respiračními nemocemi stoná 906 lidí na 100 tisíc obyvatel, epidemie platí při 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Situace je klidná v celé Evropě. Přesto se u nás rozbíhá očkování lidí důležitých pro chod státu, vakcínu si nechá dát i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR DO VÝROBNÍHO PROCESU (22. 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 22 000 Kč