130 let
Nachlazení

Nachlazení | foto: Sandoz

Chřipka připravila v letošní sezoně v Česku o život už 22 lidí

Česko
  •   16:13
PRAHA - Chřipka připravila v letošní sezoně v Česku o život už 22 lidí. Velmi vážný průběh měla nemoc ve 131 případech. Podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) s výskytem takzvané prasečí chřipky výrazně přibylo pacientů, kteří mají při onemocnění vážné komplikace.

Takzvaná pandemická neboli prasečí chřipka se poprvé objevila na jaře v roce 2009. Od té doby do loňského února na ni zemřela stovka lidí. V letošní zimní sezoně má v Česku její vir A(H1N1) na svědomí dvě třetiny onemocnění, za zbytkem je jiný chřipkový kmen. V letošní sezoně prokazatelně na chřipku zemřelo 22 osob. Každoročně pak odborníci evidují 1500 až 2000 úmrtí, k nimž choroba přispěla. Příčinou smrti bývá sice jiné onemocnění, chřipka ale stav zhoršila.

Epidemie chřipky odeznívá

Chřipková epidemie v Česku pomalu odeznívá. Nemocnost v zemi klesla za poslední týden téměř o desetinu. V jednotlivých regionech se ale ještě objevují místní epidemie. "V posledním týdnu klesl počet nemocných o devět procent ve všech věkových skupinách. V ČR odeznívá celoplošná chřipková epidemie, přechází do regionálních epidemií," uvedl epidemiolog Jan Kynčl. Na 100.000 obyvatel evidovali lékaři v Česku 1548 nemocných s akutními nemocemi cest dýchacích a s chřipkou. Počty pacientů klesaly ve všech krajích kromě Olomouckého. V něm a v krajích Pardubickém a Jihomoravském byla situace nejhorší. Nejlépe na tom naopak byly Praha, Karlovarský a Středočeský kraj.

Podle odborníků loni i letos přibývá lidí s těžkým průběhem nemoci. "Člověk má chřipku tři čtyři dny, pak se jeho stav zhorší a potřebuje odbornou péči," uvedl Kynčl. Podle něj je pak pacient v péči lékařů i několik týdnů a někdy svůj boj s chřipkou prohraje. Epidemiolog řekl, že tak náročná a dlouhá hospitalizace není u této nemoci typická a loni i letos je podobných případů mnohem víc než v minulých desetiletích.

Malý zájem o očkování
Kynčl uvedl, že těžkému průběhu nemoci by mohlo zabránit očkování. Senioři a pacienti se srdečními a dalšími chorobami, u nichž je riziko nákazy a dopadů choroby větší, mají očkování zdarma. Zájem je ale i tak malý.

"Proočkovanost je třikrát menší, než je průměr Evropy," uvedl Kynčl. Zatímco v Česku se v posledních letech proti viru vakcínou chrání asi sedm procent obyvatel, v jiných zemích je to pětina či čtvrtina.

Nechat se očkovat jen jednou za několik let jako v případě jiných chorob navíc nestačí. Chřipkové viry se totiž mění. Tomu se každoročně přizpůsobuje i vakcína, aby byla účinná. U starších a oslabených lidí se také hůř vytvářejí protilátky. Jejich hladina v těle výrazně klesá už po šesti až devíti měsících. V další sezoně tedy poslední očkování nechrání.

Podle Kynčla by seniorům a pacientům, u nichž je riziko nakažení vyšší, měli očkování nabízet jejich praktičtí lékaři. Měli by také vysvětlit, jaké riziko hrozí, když člověk vakcínu odmítne. "V produktivním věku tratí kvůli případné nemoci peníze, pokud ne zdraví a život," dodal Kynčl.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás