Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Chřipka po covidu převzala otěže. Experti varují před zvýšeném šíření viru

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Chřipka typu A se v Česku v posledních týdnech stává vedle koronaviru dominantním virem. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů. Nyní však experti SZÚ varovali, že letošní epidemii chřipky nelze zcela vyloučit.
  17:06

Odborníci v době silného šíření epidemie koronaviru upozorňovali, že z vyšetřování vzorků od pacientů se chřipkou nemají kvůli testování na covid-19 ohledně chřipky dostatek dat od spolupracujících praktických lékařů.

„Vzrůstající tendence v detekci viru chřipky A/H3 přetrvává a pomalu se stává mírně dominantním respiračním virem vedle SARS-CoV-2, varianty BA.2 a její subvarianty. V ČR zatím evidujeme jen subtyp H3,“ uvedl SZÚ.

Tento typ je dominantní i jinde v Evropě, nízkou intenzitu chřipky hlásí 13 z 38 zemí, střední intenzitu Belgie, Estonsko, Francie, Gruzie a Rumunsko, vysokou Bulharsko a Dánsko a velmi vysokou Lucembursko.

Nárůst kvůli migrační vlně

Vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl už v polovině března předvídal, že spolu s migrační vlnou z Ukrajiny může dojít ke zvýšenému šíření chřipky.

„Vzhledem k současné situaci, kdy dochází k přesunu velkého počtu osob a k jejich nahromadění v záchytných centrech, také může dojít k rozšíření respiračních infekcí,“ uvedl tehdy Kynčl.

Lékaři zatím u uprchlíků zaznamenávají nejčastěji právě běžné nemoci související s jejich útěkem z domova. Často se vyskytují respirační infekce a nachlazení nebo střevní infekce. Nemocnice ale začínají pečovat i o vážně nemocné, například Fakultní nemocnice Motol přijala do péče přes dvě desítky onkologicky nemocných dětí a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se léčí 18měsíční dívka z válečné zóny s popáleninami na 60 procentech těla.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat