9. března 2015 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chřipka z Česka ustupuje. Nechala za sebou 41 mrtvých

Nemoc (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Letošní chřipková epidemie v Česku skončila. Na kontě má 41 úmrtí na vážné komplikace chřipky, intenzivní péči v nemocnici potřebovalo 174 pacientů.

V desátém kalendářním týdnu klesly počty nemocných s akutní respirační infekcí o 12,7 procenta a s chřipkou o 40,5 procenta, informuje ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Pravidelná hlášení o počtech onemocnění končí, pokud by přišla druhá vlna chřipek, ministerstvo hlášení obnoví.

„V desátém kalendářním týdnu dosáhly počty nemocných s akutní respirační infekcí 1242 na 100 tisíc obyvatel (hranice epidemie je 1600). Pokles nemocnosti je hlášen ve všech věkových skupinách a většině krajů, pouze kraj Vysočina eviduje nevýznamný nárůst počtu nemocných o 1,4 procenta,“ uvedlo ministerstvo. V případě chřipek klesla nemocnost ve všech věkových skupinách a ve všech krajích.

Během posledního týdne poklesl také počet vzorků zasílaných do národní referenční laboratoře ve Státním zdravotním ústavu k vyšetření, a to v porovnání s týdnem předchozím zhruba o 40 procent. „Stále cirkuluje subtyp A/H3N2, který je letos hlavním epidemickým kmenem, nicméně se - především v uplynulých dvou týdnech - výrazně uplatňuje i typ chřipky B,“ řekl autor Jan Kynčl ze SZÚ.

„Záchytnost chřipkového viru ve vyšetřovaných vzorcích klesla pod 50 procent, lze však předpokládat, že cirkulace viru bude laboratorně průkazná i v týdnech následujících a lokální výskyty chřipky tedy budou pokračovat i v dalším období,“ dodal.

Lidovky.cz, ČTK