Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chrlíme nové písničky

Česko

Možná nejblíže, hudebně i fanouškovsky, má k dEUS Jirka Imlauf, zpěvák a kytarista ústeckých Houpacích koní.

* LN Nikdy jste se netajili tím, že jste s kapelou velkými fanoušky dEUS. Platí to dodnes? Co vás na nich baví?

Funguje to pořád. Od té doby, co hluboko v 90. letech jeden kamarád přišel s tím, že si to musíme poslechnout. Říkal: maj sloky jako od Waitse a refrény jak od Pixies! Vždycky to byli takoví sekáči, elegáni s kytarama, i když okolo zuřil grunge, crossover, taneční scéna. No ale hlavně ty písně uměj skloubit divný s krásným. A taky je v tý záplavě hudby pořád poznáte.

* LNV některých písních je inspirace jejich tvorbou docela zřejmá. Když vám někdo řekne „čeští dEUS“, bude to hodně od věci?

Hm, to zní trošku jako chudí příbuzní. Odněkud to tam možná prolejzá. Ale my jsme čeští Houpací koně. A nejsou oni belgičtí Houpací koně?

* LN Vydali desku, slyšel jste ji?

Chtěl jsem počkat, až si ji koupím, ale kamarád stahovač... nedalo se před tím utýct. Je to taková klubová jízda, míň toho Waitse, víc tance a sexu.

* LN Stíháte sledovat i jiné, třeba podobné kapely z Belgie?

Jen trošku. Před pár lety to byli Soulwax a od loňska postupně objevuju kapelu Zita Swoon, ve které zpívá bývalý člen dEUS Stef Kamil Carlens, a je to výborný.

* LN Viděl jste je naživo? Letos bude asi muset stačit deska. Jejich turné nás zřejmě (ale jenom o fous) mine.

Viděl jsem je víckrát, v různých obdobích, poprvé v Roskilde někdy v roce 93, 94? Pak v Praze v Rock-Café, v Abatonu taky, na Szigetu v Budapešti - tam hráli před Radiohead, byl to takový večer splněných přání, tak se mi z toho zatočila hlava, že jsem pak nemohl z toho ostrova langošů najít cestu ven. Myslím, že většina dobrých kapel je lepší naživo. Ale nejsilnější momenty s dEUS jsem vlastně zažil u jejich desek.

* LN Co plánují Houpací koně? Vloni vyšel dvoupísňový singl, nechystá se deska?

Děláme nové písničky. Na naše poměry je teď vlastně chrlíme. Příští rok na jaře bychom je chtěli natočit, pokud vymyslíme u koho a pokud bude Guerilla pro. No a jinak se u Guerilla records chystá deska nevydaných věcí a rarit, která by měla vyjít letos. Půlka vybraného materiálu vyjde na CD, část dáme na web. Snad se to všechno dotáhne do konce. A do třetice jsme tady v Ústí natočili další singl s písní Hélium - ten se teď míchá a zároveň k němu točíme klip.

* LN Jaká je současná sestava kapely? Fotka u biografie na stránkách houpacikone.cz a sestava asi nejsou aktuální?

Fotka na webu je aktuální - že by byl Martin Palaščák tak podobný našemu bývalému basákovi? Honza Strnad bubnuje a zpívá, Míla Kolenatý střídá klávesy a kytary, já zpívám a hraju na kytaru.

* LN Máte v plánu nějaké klubové koncerty... Chystáte se pak i na letní festivaly?

Hrajeme tak dvakrát do měsíce, teď v nejbližší době 9. května v Brně, 24. května v Liberci. Nějaké menší festivaly budou, ale že by nám pořád zvonily telefony, to ne. Ale čert to vem.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat