Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Chtějí mě zničit, bojí se Hašek. Podléhá paranoii, kontruje Dienstbier

Zprávy z EU

  6:00
PRAHA - Na veřejnosti se objevily dokumenty, které by mohly ještě více zkomplikovat nahnutou situaci Michala Haška v ČSSD. Jihomoravský hejtman a poslanec je přesvědčen, že je to další způsob, jak se ho chtějí vnitrostraničtí rivalové zbavit. Jeho spolustraníci ale hovoří o paranoie a politických hrátkách.

Michal Hašek se po volbách pustil do boje se spolustraníkem Bohuslavem Sobotkou. foto: ČTK

"Chtějí mě definitivně zničit, důkazy ale nemám," prohlásil Hašek v reakci na materiály, které získaly LN. Podle nich se finančními toky Jihomoravského kraje zabývá Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí. Jeho hlavním úkolem je přitom odhalování praní špinavých peněz a daňových úniků.

Dokumenty jsou na hlavičkovém papíře FAÚ a konkrétně obsahují například údajné částky, které kraj platil šéfce Haškovy krajské kanceláře Šárce Rouzkové. Kraj její mzdu včetně dokumenty naznačovaných vysokých odměn už několik měsíců tvrdošíjně odmítá zveřejnit.

Práce pro policii

Zda se jedná o pravé listiny, či o podvrh, nikdo prozatím nechce oficiálně potvrdit. LN oslovily FAÚ, který nově vede Libor Kazda. Ani on, ani jeho předchůdce Milan Cícer ale hodnověrnost dokumentů nechtějí oficiálně komentovat. Stejně tak nechtějí říct, zda se FAÚ transakcemi Haškova úřadu vůbec zabývá.

"Ministerstvo financí i jeho Finanční analytický útvar jsou v konkrétních případech vázány povinností mlčenlivosti ze zákona," odůvodnil to bez dalších podrobností mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Zdroje LN přitom tvrdí, že ministerští analytici měli skutečně Haškův úřad v hledáčku.

ČTĚTE TAKÉ:

Hejtman ale tvrdí, že dokumenty jsou falešné. Proto už se také krajský úřad obrátil na policii, která začala po původu materiálů pátrat kvůli podezření z trestného činu poškozování cizích práv.

Haškova paranoia

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který vyšel jako vítěz z nevydařeného stranického puče řízeného právě Haškem, ale reaguje na hejtmanovo podezírání, že se ho někdo snaží definitivně odstranit, s klidem. "Různé diskreditační pokusy bohužel patří k české politice, já jsem jim musel opakovaně čelit také," uvedl pro Lidovky.cz Sobotka. "Věřím, že kolega Hašek vše uvede na pravou míru a budeme se moci věnovat podstatným záležitostem a ne politickým hrátkám," dodal premiér.

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) považuje Haškovo podezírání také za scestné. "Já si myslím, že pan Hašek by se měl zabývat spíše tím, jak mu funguje úřad, než podléhat nějaké paranoie, že ho chce někdo zničit," řekl Dienstbier.  

"Haškovec" Jeroným Tejc ale bere kompromitující materiály s větší vážností. "Nechci spekulovat, protože ty dokumenty přesně neznám. Ale pravda je, že mnohdy, když nic není, tak se něco vymyslí a účelově použije. To může být i tento případ," upozornil Tejc.

Hlavní roli teď podle něj sehraje policie. "Bude dobře, pokud se tato věc nakonec došetří a budeme vědět, zda se jedná o falzum. A případně kdo tyto materiály mohl zpracovat nebo kdo je šířil," míní poslanec.

Rozklížená ČSSD

Nedobré vztahy mezi Haškem a Sobotkou zatěžují ČSSD dlouhodobě. Zatím naposledy se oba politici střetli právě v otázce, zda má Hašek zůstat hejtmanem, nebo poslancem.

Sobotkovi se podařilo prosadit v ČSSD usnesení, které hejtmanům/poslancům do konce dubna přikazuje, aby si vybrali jen jednu funkci

Hašek ale prokázal svoji dosud nezanedbatelnou politickou sílu tím, že kontroval návrhem zákona zavádějícího takzvaný klouzavý mandát. Pokud by předloha prošla, museli by si zvolit jen jedno politické křeslo i ministři a starostové. Hašek přitom sází na to, že takový zákon nepřijme žádná z politických stran. 

Pozicemi obou sociálnědemokratických politiků přitom mohou už brzy zahýbat volby. Pokud bude zisk křesel v Evropském parlamentu a poté i na radnicích slabý, Hašek může začít Sobotku odstřelovat. 

Ať už jde o podvrh, nebo ne, materiály cílí na Haškovo velmi slabé místo, kvůli kterému už jednou čelil nepříjemným otázkám. Média se už měsíce snaží zjistit, jaký měla bývalá šéfka jeho kanceláře plat a jak vysoké odměny jí kraj vyplácel. Upozorňují přitom na blízký vztah obou protagonistů příběhu. „Považuji to celé za ohavnost, ale vzhledem k probíhajícímu vyšetřování se k tomu nemohu a ani nechci vyjadřovat,“ řekl hejtman Hašek LN.

Přitom když se o případ dokumentů začaly LN zajímat, byl hejtman Hašek vstřícný. Zpočátku sliboval, že zveřejní, jaké odměny Rouzková na kraji ve skutečnosti dostávala. Chtěl, aby se tím prokázalo, že částky uvedené v dokumentech - podle něho podvržených - nesedí.

Jenže když zjistil, že se LN případu nadále věnují i přesto, že kraj označil dokumenty za falza, otočil. "Pokud hodláte vycházet z falešných údajů, vystavujete se nebezpečí vyšetřování," varoval reportérku LN. Otázky LN pak skutečně přeposlal kriminální policii v Brně, která se případem zabývá.

Podle Tejce nemá Hašek na nezveřejnění platu a odměn šéfky své kanceláře žádnou vinu. "To není věcí pana Haška, ale ředitelky krajského úřadu. Já jsem ale byl vždy stoupencem toho, aby se platy ve veřejné sféře zveřejňovaly, a to jak na úrovni vysokých úředníků ministerstev, tak na úrovni krajů," dodal Tejc.

Autoři:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...