19. listopadu 2014 12:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěl jsem ukázat, že nejsme národ Zemanů, říká organizátor demonstrace

Červená pro Zemana, Díky pro Havla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červená pro Zemana, Díky pro Havla. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Z původní akce pro několik kamarádů vznikla demonstrace, při které tisíce lidí ukázaly na Národní třídě prezidentovi Zemanovi červenou kartu. Hudebník Martin Přikryl, který projekt zorganizoval, přiznává, že takový ohlas veřejnosti ani médií po celém světě nečekal. A odmítá spekulace, že za ním stojí nějaká politická strana. Podobnou akci do budoucna nevylučuje.

Lidovky.cz: Jak vznikla protestní akce, při které tisíce lidí ukázaly červenou kartu prezidentovi Zemanovi?
Vzhledem k tomu, jakou politiku vede pan prezident, mi před dvěma týdny vytekly nervy a rozhodl jsem se, že už toho facebookového nadávání bylo dost. Chtěl jsem pozvat svoje kamarády a k osobní slovní konfrontaci se Zemanem u památníku na Národní třídě, protože jsem si myslel, že je přirozené, že prezident republiky přijde položit kytku.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Jenže z akce pro pár kamarádů se stala demonstrace, na kterou se na sociálních sítích přihlásilo 19 tisíc účastníků? Věřil jste, že lidé skutečně přijdou?
Nečekal jsem to. S kamarády už dlouho rozebíráme fenomén Facebooku, respektive sociálních sítí, v jeho dopadu na občanskou neposlušnost. A měli jsme dojem, že je skvělé, že nám Facebook umožňuje kontaktovat se, sdružovat se, sdílet názory a informace. Na druhou stranu ta možnost ventilu skrze komentář nebo status na sítích vás uvolní a nemáte už takovou potřebu zvednout zadek a někam jít. A bavili jsme se, jestli je vůbec ještě možné, aby lidi vyšli do ulic pro nějakou společnou věc. Když jsem pak zakládal tento event, tak můj dojem byl takový, že z lidí, kteří se přihlásí, se většina stejně neúčastní.

Tisíce červených karet pro Zemana.

Tisíce červených karet pro Zemana.

Lidovky.cz: Do poslední chvíle jste vůbec netušil, kolik přijde lidí?
Bavil jsem se s lidmi, kteří pořádali podobné akce a ti mi říkali, že chodí třetina z těch, kteří se přihlásí. Takže můj odhad potom byl tři až pět tisíc lidí. To jsem také řekl novinářům na místě, protože jsem nebyl na pódiu a neměl jsem přehled, kolik lidí přišlo. Architekt, který je táta mé kamarádky, večer spočítal plochu a došel k celkovému počtu 12 až 15 tisíc účastníků.

Lidovky.cz: Objevily se také informace, že by za organizací této akce mohli stát lidé kolem TOP 09. Byl jste ve spojení s nějakou politickou stranou?
Můžu to maximálně vyvrátit. Chápu ale, že to mohlo působit, že je to nákladné a stojí za tím profesionální tým. Pravda je ale taková, že mě to stálo 18 dolarů za internetovou doménu, spot jsme si natočili sami zadarmo a pak mě něco stál nákup dvou plastových červených desek.

Lidovky.cz: Takže jste nebyl v kontaktu s nikým z TOP 09?
Ne, nejsem si nimi vůbec v kontaktu. Ta akce byla absolutně apolitická a nemá téměř nic společného s mými osobními politickými preferencemi. Myslím si, že to, co dělá pan prezident Zeman by mělo štvát lidi napříč politickým spektrem.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jste s výsledkem akce spokojený?
Můj cíl byl veskrze mediální. Chtěl jsem, aby se objevilo v českých i zahraničních médiích, že nejsme národ Zemanů, že za ním nestojíme, že nás štve, co dělá a nesouhlasíme s ním. A tento cíl se, myslím, splnil vrchovatě. Jsem rád, že si o nás ve světě mohli udělat obrázek nejen kvůli výrokům pana prezidenta. Ráno jsem to četl na Washington Postu nebo dokonce na hlavním malajském zpravodajském serveru. Obletělo to svět, všude jsou fotky lidí s červenými kartami a v titulku, že lidé protestovali proti prezidentovi Zemanovi. Většinou bylo také správně vysvětleno, proč ten protest vznikl, že to nebylo jen kvůli jeho sprostým slovům, ale především kvůli jeho zahraniční politice a postoji k lidským právům i domácí politice. Takže to zafungovalo.

Lidovky.cz: Plánujete další podobné akce, když se Vám podařilo mobilizovat tolik lidí?
Co se bude dít dál, nevím. Když jsem dnes přišel do práce, podíval jsem se na internet a viděl, že Zeman pozval do Prahy Putina, říkal jsem si, že to je hozená rukavice. Další akci nevylučuju. Ale mám také jiné povinnosti, které mě čekají. Vidím, že to mělo odezvu, mám z toho radost.

Atmosféra na protestní akci nazvané Chci si s vámi promluvit, pane prezidente,...

Atmosféra na protestní akci nazvané Chci si s vámi promluvit, pane prezidente,...

Lidovky.cz: Reakce na vaši akci byly různé, často i kritické. Četl jste některé z nich?
Píšou mi lidi, ale to se nedá ani citovat. Mám na Facebooku plný inbox negativních reakcí. Považuju to za nehodné pozornosti a komentáře, tím se člověk nemůže zabývat. Podle toho, jak se ti lidé vyjadřují, jsou mimo jakoukoliv intelektuální úroveň, která by je mohla opravňovat k zahájení diskuze. Já jimi opovrhuju.

mlMatěj Ludvík

Najdete na Lidovky.cz