Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chtěl kus metra s cenným vodním zdrojem pro Prahu. Teď tajemný developer couvá

Česko

  6:00
Praha - Po sérii článků LN zařadil neprůhledný developer s linkou na exředitele ČEZ Martina Romana zpátečku. Přestal si nárokovat vlastnictví cenného vodního zdroje, který vybudoval a spravuje stát.

Vodní zdroj v Praze foto: Lidové noviny

Stavebním inženýrům se v 80. letech povedlo na pražském Smíchově vybudovat ojedinělou podzemní stavbu, o které téměř nikdo nevěděl. Při stavbě smíchovského metra narazili dělníci na vodní zdroj, kolem něhož vytvořili důmyslný systém trubek, štol, šachet a přivaděčů, díky kterým lze vodu jímat na povrch a lehce ji upravit na pitnou. Podzemní vodní dílo tvoří součást metra, takže asi nikoho nenapadlo, že by patřilo někomu jinému než státu, respektive hlavnímu městu.

Tajemný developer si nárokuje kus metra. Patří nám pozemky i vše pod nimi, tvrdí

Nedávno se však vynořila tajemná firma CWI Smíchov, jež za pražskými politiky, úředníky a manažery přišla s tím, že jí vodní dílo patří. Argumentuje tím, že nad dílem jí patří pozemky, na kterých chce postavit rozsáhlý komplex bytů a kanceláří. Dopravní podnik, jenž podzemní stavbu vybudoval, s takovým nárokem logicky nesouhlasí a je připravený se soudit. LN však nyní zjistily, že celá věc nemusí k soudu vůbec dojít, protože developer couvá.

Vodní zdroj v Praze

„Skupina CWI je připravená deklarovat, že vodní dílo je majetkem dopravního podniku,“ řekl LN šéf dopravního podniku Petr Witowski. Zdůraznil, že projekt CWI Smíchov musí splňovat ty nejpřísnější podmínky, aby stavba podzemní poklad nepoškodila. „Pro nás řešení spočívá v tom, že najdeme vhodnou stavebně-technickou formu. Aby měl dopravní podnik jistotu, že vodní dílo se při developerově výstavbě nepoškodí,“ dodal ředitel Witowski.

Právní zástupce developera Josef Březina na dotazy LN, proč došlo k takovému obratu, do uzávěrky vydání neodpověděl. Jedním z důvodů, které investora k této otočce dovedly, může být informace z poloviny února.

Ve smlouvě ani slovo

LN tehdy zjistily, že když CWI Smíchov inkriminované smíchovské pozemky v roce 2015 kupoval, o vodním díle v kupní smlouvě nepadlo ani slovo. Vyplynulo to ze smluvních dokumentů mezi kupujícím CWI Tau (dnes CWI Smíchov) a prodávajícím IDS Praha.

Desetistránková smlouva vyjmenovává jednotlivé parcely ana nich stojící administrativní budovy či garáže, o jímacích vrtech, štolách či gravitačním přivaděči o délce 1,2 kilometru však dokument nepojednává. Vypadá to tak, že podzemní dílo, vybudované v 80. letech při stavbě metra a vzhledem ke svému bezpečnostnímu významu donedávna utajované, vůbec nebylo součástí obchodu. O vodním zařízení se nemluví ani ve znaleckém posudku, který si na konci roku 2015 IDS Praha nechal kvůli transakci zpracovat u znalce Jaromíra Rysky.

„Kupující (CWI Smíchov – pozn. red.) výslovně prohlašuje, že se dostatečně seznámil se současným stavem nemovitostí,“ píše se ve smlouvě. Věděli vůbec zástupci developerské firmy při podpisu kontraktu, že se pod pozemky nachází vodní komplex? Právní zástupce CWI Smíchov Josef Březina se k dotazům LN odmítl vyjádřit. Ani firma IDS Praha, která developerovi pozemky před třemi lety prodala, nechtěla obchod komentovat.

Tajemný developer napadá kvalitu vodního pokladu na Smíchově. Nad zdrojem chce stavět

Podzemní dílo si developer začal nárokovat na základě toho, že nad objektem vlastní pozemky. Ve druhé polovině loňského prosince o tom informoval členy dozorčí rady pražského městského dopravce. „Tyto pozemky spolu s vodními díly nabyla naše společnost,“ napsal v dopise radě 17. prosince 2018 jednatel firmy CWI Smíchov Radek Menšík. Již týden předtím podobné psaní odeslal pražskému primátorovi.

Developer ve své argumentaci odkazuje na dění v polovině 90.let. V roce 1994 pražský dopravní podnik založil dceřinou firmu Inženýring dopravních staveb (pozdější IDS Praha, který dopravní podnik v letech 2002 až 2007 postupně prodal). Podle advokáta Březiny tehdy dopravní podnik své „dceři“ předal i pozemky, pod nimiž se nachází vodní dílo. Tuto skutečnost má stvrzovat kolaudace z roku 1995 pro společnost IDS.

Mohlo by vás zajímat