Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chtěl zůstat pánem svého osudu

Česko

PRAHA Osobnosti českého divadla, politiky a emigrace se včera po poledni ve velké obřadní síni pražského strašnického krematoria rozloučily s Martinem Štěpánkem. Vedle rodiny a přátel se památce herce poklonily už před obřadem desítky lidí. Pohřbu se ve zcela zaplněné smuteční síni zúčastnil i premiér Petr Nečas a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Nečas ve stručném a jediném projevu, který při krátkém obřadu zazněl, zdůraznil vrstevnatost Štěpánkovy osobnosti a jeho „kompaktnost“. „Chtěl zůstat pánem svého osudu až do posledního okamžiku,“ uvedl Nečas s tím, že neví, zda je Štěpánek v nebi hereckém, novinářském nebo politickém.

Přímo u rakve s velkou kyticí bílých růží provedla skupina mužů v bílých rukavicích, členů svobodných zednářů, malý rituál – poklepáním na rakev „propustili svého bratra“. Hudebního doprovodu se ujal houslový virtuos Václav Hudeček. Štěpánkovu památku přišla uctít také manželka exprezidenta Václava Havla Dagmar. Samotného smutečního aktu se ale nezúčastnila.

Prezident Václav Klaus manželce zesnulého herce kondoloval už minulý týden, uvedl, že měl rád Martina Štěpánka nejen jako významného umělce, který v českém divadelním světě zanechal hlubokou stopu, ale také jako člověka, občana a politika.

Štěpánek minulý čtvrtek spáchal sebevraždu. Skonu umělce, který v roce 1981 s rodinou emigroval, hrál v rakouských a německých divadlech a stal se spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, litují i jeho spolupracovníci z rozhlasu a divadel.

Na pohřeb přišly například Zlata Adamovská, Yvonne Přenosilová, Viktor Preiss, Václav Postránecký a Jiřina Bohdalová.

Od září 2006 do ledna 2007 byl Štěpánek v první Topolánkově vládě ministrem kultury. Od ledna 2007 byl Topolánkovým externím poradcem.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...