130 let

Chtěl zůstat pánem svého osudu

Česko

PRAHA Osobnosti českého divadla, politiky a emigrace se včera po poledni ve velké obřadní síni pražského strašnického krematoria rozloučily s Martinem Štěpánkem. Vedle rodiny a přátel se památce herce poklonily už před obřadem desítky lidí. Pohřbu se ve zcela zaplněné smuteční síni zúčastnil i premiér Petr Nečas a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Nečas ve stručném a jediném projevu, který při krátkém obřadu zazněl, zdůraznil vrstevnatost Štěpánkovy osobnosti a jeho „kompaktnost“. „Chtěl zůstat pánem svého osudu až do posledního okamžiku,“ uvedl Nečas s tím, že neví, zda je Štěpánek v nebi hereckém, novinářském nebo politickém.

Přímo u rakve s velkou kyticí bílých růží provedla skupina mužů v bílých rukavicích, členů svobodných zednářů, malý rituál – poklepáním na rakev „propustili svého bratra“. Hudebního doprovodu se ujal houslový virtuos Václav Hudeček. Štěpánkovu památku přišla uctít také manželka exprezidenta Václava Havla Dagmar. Samotného smutečního aktu se ale nezúčastnila.

Prezident Václav Klaus manželce zesnulého herce kondoloval už minulý týden, uvedl, že měl rád Martina Štěpánka nejen jako významného umělce, který v českém divadelním světě zanechal hlubokou stopu, ale také jako člověka, občana a politika.

Štěpánek minulý čtvrtek spáchal sebevraždu. Skonu umělce, který v roce 1981 s rodinou emigroval, hrál v rakouských a německých divadlech a stal se spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, litují i jeho spolupracovníci z rozhlasu a divadel.

Na pohřeb přišly například Zlata Adamovská, Yvonne Přenosilová, Viktor Preiss, Václav Postránecký a Jiřina Bohdalová.

Od září 2006 do ledna 2007 byl Štěpánek v první Topolánkově vládě ministrem kultury. Od ledna 2007 byl Topolánkovým externím poradcem.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás