28. července 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyfoť imigranta? Tvůrci galerie ‚podezřelých‘ cizinců dostali varování, hned ji smazali

Muslimky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimky (ilustrační foto) |

PRAHA V minulých týdnech zveřejňovala neznámá skupina lidí na internetové stránce Vyfoť imigranta fotografie osob „podezřelých z ilegální migrace“. Web byl v pondělí smazán, z obavy před právními spory jej zrušili jeho samotní autoři. Tvůrci stránky totiž dostali od společnosti, přes kterou si registrovali doménu, sérii varovných zpráv a poučení o tom, že stránku sleduje jak policie, tak státní zastupitelství.

Podle ministerstva vnitra byla stránka Vyfoť imigranta, která momentálně už nefunguje, na hraně zákona. Lidé na ni totiž mohli nahrávat snímky cizinců, zachycených na veřejných místech. Sesbírané fotografie zobrazovaly převážně osoby tmavé pleti či muslimy.

Dehonestující komentáře

Tvůrci webu vyzývali obyvatele, aby právě tyto skupiny lidí fotografovali. Měl tak pravděpodobně vzniknout seznam údajně podezřelých osob za účelem varování ostatních obyvatel. Snímky byly navíc doplněny údaji o místě, kde se daný člověk pohyboval, často i dehonestujícím komentářem. Každou fotografii musel odsouhlasit administrátor webu - jedině on tedy rozhodoval o obsahu stránek.

Web tak mohl připomínat známou rasistickou stránku White Media, jehož autoři například tvrdí, že odpor k cizincům je základním lidským pudem. Vytvářejí také seznamy jejich „nepřátel“ a dělí je do čtyř základních kategorií. Jmenovitě jde o „imigranty“, „xenofily“, „hnusáky a úchyly“, poslední skupinou jsou „neomarxisté“.

Jenže zatímco web White Media je registrovaný ve Spojených státech, pronajímatelem serveru v případě stránky Vyfoť imigranta byla společnost Wedos sídlící v Hluboké nad Vltavou, přes jejich servery „teče“ na českém internetu každá sedmá stránka.

Právě jeho zástupci přispěli k úplnému zrušení stránky. „Web nakonec smazal zákazník, a to na základě našich upozornění a poté, co jsme jim sdělili rizika,“ řekl Josef Grill z vedení společnosti s tím, že záležitost průběžně řešili s policií i státním zastupitelstvím.

Zákazník tedy od firmy Wedos dostal několik upozornění mailem a několik sms zpráv. Jeho zástupci autorům webu dokonce i volali. Podle rozhovoru dospěl Grill k přesvědčení, že šlo spíše o „o pokus mladých recesistů zviditelnit se než o nějakou skutečně promyšlenou aktivitu“.

Rihanna mezi „podezřelými“

Jeho teorii by mohlo nasvědčovat i to, že se na stránce vedle turistů nebo Romů na jedné z fotografií objevila i slavná americká zpěvačka Rihanna. Existuje ovšem i možnost, že tvůrce slavnou umělkyni nepoznal a do seznamu ji tak zařadil z neznalosti.

Kdo konkrétně za webem stál, však správce nechtěl uvést. K právní otázce kvůli případnému porušování osobních údajů, souvisí Grill uvedl: „Celá situace je mnohem komplikovanější, než se na první pohled zdá. Obsah nekontrolujeme, protože provozujeme přes 430 000 aktivních služeb a není v našich možnostech obsah kontrolovat. Pokud jsme na něco upozorněni, tak situaci řešíme s rozmyslem a hodně citlivě a vždy v souladu s právem“.

Někdy prý situaci společnost Wedos řeší přímo se zákazníkem, jindy s úřady. „Někdy na úřady čekáme a jindy jsme naopak povinni jednat aktivně a sami úřady kontaktujeme. Problematika je mimořádně složitá a nechceme a nemůžeme suplovat rozhodnutí soudu. Jsem právník a když nevím, tak se radíme ještě s naší advokátní kanceláří. Neděláme žádná ukvapená rozhodnutí,“ sdělil dále.

Ochrana osobních údajů

Několikrát se už prý stalo, že se postavili proti rozhodnutí policie, soudu nebo státního zástupce a web nevypnuli. „Rozhodnutí podle nás nebylo v pořádku a vypnutí webu by mohlo poškodit našeho zákazníka. Osobně jsem s tím jednou musel řešit i nějaké následné problémy na policii ČR a jednou jsme to řešili i soudně. Vše pro nás dopadlo dobře, protože nakonec nám bylo dáno za pravdu,“ líčil zkušenosti ze své praxe.

V případě stránky Vyfoť imigranta, která začala být více viditelná po několikaměsíčním fungování teprve v červenci, policejní prezidium nenařídilo její smazání. Podle mluvčího Jozefa Bocána šlo spíše o případ pro Úřad pro ochranu osobních údajů.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz