Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Chtěli zabít 5000 lidí“

Krvavé drama v Bombaji skončilo. Zahynulo nejméně 174 lidí, z toho 22 cizinců. Stopy vedou do Pákistánu

60 hodin teroru – Poslední útočníky v Bombaji se podařilo zneškodnit až během víkendu

BOMBAJ/PRAHA Indické 11. září, jak se neoficiálně začalo říkat krvavým událostem v Bombaji, bylo z hlediska původních plánů teroristů neúspěšnou akcí. Přestože si série bombových atentátů, střelby a bojů s indickými silami vyžádala podle nejnovějších, ale stále se měnících, údajů 174 obětí a několik set raněných, je to zlomek toho, co teroristé plánovali.

„Na základě dosavadního vyšetřování mohu uvést, že chtěli zabít na pět tisíc lidí,“ citovala televize CNN Ráosáhiba Rámačandrana Pátila, vicepremiéra indického svazového státu Maháráštra, jehož je Bombaj hlavním městem.

Teroristé, s nimiž boje v obchodním a turistickém centru Bombaje skončily až v sobotu nad ránem, se inspirovali nedávným atentátem v pákistánském hlavním městě Islámábádu. Při něm byl zcela zdemolován luxusní hotel Marriot a vyžádal si přes padesát obětí, včetně českého velvyslance Iva Žďárka.

Teroristé měli speciální výcvik, byli vybaveni množstvím výbušnin, granátů, měli s sebou zásoby potravin na několik dní a kreditní karty k účtům, na nichž měli značné množství peněz.

Většina těchto informací pochází z prvních výslechů jediného teroristy, který byl dopaden živý. Jak uvedl podle tiskových agentur šéf bombajské policie Hasan Gafúr, je jím Azam Amir Kasav, který se při výslechu přiznal ke členství v islámské teroristické organizaci Laškare tajjaba, která působí v Pákistánu. Vedení této skupiny ale účast na atentátech popřelo.

Z dosavadního vyšetřování je zatím jasné, že teroristů, včetně Kasava, bylo nejméně deset. Část z nich přijela minulý týden, zřejmě z Pákistánu, na ukradené indické rybářské lodi. Jiní, alespoň podle zpráv listu Times Of India, měli přijet do Bombaje už před několika měsíci a vydávali se za studenty. Většina z nich pocházela z Pákistánu, ale před úřady vystupovali jako Malajci. Chodili často do luxusních hotelů, které se staly hlavním terčem atentátů, natáčeli si jejich prostory na video a získali i podrobné plány, včetně málo známých či utajených východů a únikových tras.

Důsledkem krvavého dramatu je i rezignace vysokých indických činitelů. O zproštění funkcí požádali ministr vnitra Šivradž Pátil a poradce pro otázky národní bezpečnosti M. K. Narajanana.

Podle některých hypotéz není vyloučeno, že se části teroristů podařilo, ve zmatku způsobeném boji, z místa atentátů uprchnout. Ještě včera každopádně speciální jednotky prohledávaly rozlehlý hotel Tádž Mahal. Podle posledních údajů zřejmě také nevyšel plán teroristů zacílit útoky na zahraniční turisty. Úřady zatím oznámily dvaadvacet zabitých cizinců, z nichž bylo pět Američanů a pět Izraelců.

Napětí mezi Pákistánem a Indií Informace o tom, že atentáty jsou dílem militantní pákistánské organizace Laškare tajjaba, která bojuje za odtržení indické části Kašmíru a za její připojení k Pákistánu, vyvolaly velké napětí mezi Indií a Pákistánem. Podle některých zpráv se ke společné hranici už začaly stahovat vojenské jednotky obou zemí.

Autor: