Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právníci proti doktorům: žádat informace o vlastní léčbě není šikana lékařů

Česko

  7:01
PRAHA - Lékařská komora vyhlásila válku zbytečné administrativě. Doktoři údajně kvůli „přebujelému“ papírování okrádají o čas své pacienty. Důvodem jsou prý i písemné souhlasy s určitými zákroky. Podle právníků však nejde o šikanu, ale o jedno ze základních práv každého pacienta.
Lékař (ilustrační foto).

Lékař (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Zdravotní péče musí být až na výjimky poskytována na základě souhlasu pacienta. Jenže právě takzvané informované souhlasy, jakožto potvrzení s danou léčbou, se staly předmětem pomyslného boje mezi lékaři a právníky. Zatímco doktoři tvrdí, že jde o zbytečnou administrativu, která jen přidělává práci zdravotníkům, právníci se proti takovému tvrzení ostře ohrazují. Považují jej za provokaci.

Podnikatelé, lékaři, ředitelé. Někteří senátoři si loni přivydělali milony

České lékařské komoře, coby nejhlasitějšímu odpůrci byrokracie ve zdravotnictví, došla trpělivost. Její zástupci si stěžují na „neustálé bujení byrokracie a narůstání objemu administrativy“. Úlevu lékařům podle komory nepřináší ani elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace.

„Zdravotničtí pracovníci dosud většinou mlčky akceptovali postupně narůstající požadavky nejrůznějších institucí, organizací zabývajících se lidskými právy, teoretických organizátorů zdravotnictví a ošetřovatelství, politiků a legislativních právníků jako nezbytnou nutnost poskytování zdravotní péče vyplývající zejména z požadavků legislativy Evropské unie. Pohár naší trpělivosti však již přetekl,“ uvedli v oficiálním prohlášení za Českou lékařskou komoru členové Výboru pro bezpečnost pacientů.

Válka administrativě

Mezi nimi jmenovitě: prezident komory Milan Kubek, dále pak Pavel Kubíček, Zdeněk Mrozek či Luboš Kotík. Společně proto vyhlásili „válku zbytečné administrativě“. Tak ostatně pojmenovali i své kritické vyjádření uvedené na stránkách komory.

V něm mimo jiné žádají, aby je všichni lékaři i ostatní zdravotníci upozorňovali na případy související se „zbytečnými a nesmyslnými povinnostmi“, které lékařům a dalším zdravotníkům ukládají různé právní předpisy, nařízení, směrnice, metodiky a akreditace. Na mysli mají i různé druhy informovaných souhlasů, které podle nich nijak přímo nesouvisejí s prací lékaře a zdravotních sester.

„Za obzvláště tristní považujeme současný způsob vedení zdravotnické dokumentace, jejíž větší část neobsahuje žádné užitečné informace potřebné pro řádné poskytování kvalitní a bezpečné zdravotní péče,“ vysvětlila Česká lékařská komora blíže své důvody.

Ostrá slovo však téměř okamžitě vyvolala reakci u neziskové organizace Liga lidských práv, která se tématem práv pacientů dlouhodobě zabývá. „Informovaný souhlas není projevem přebujelé byrokracie, ale znamená, že pacient ví, jaké služby mu budou poskytnuty a jaké mohou být jejich případné následky a na základě této znalosti udělí svůj souhlas s jejich poskytnutím,“ uvádí právník Matěj Stříteský.

Tvrzení komory pak považuje za nejvíce provokativní část dokumentu, kterou Koubek a spol. sepsali, a to i přesto, že chápe některé argumenty. Sám nechce, aby se z lékařů stali „úředníci vyplňující hory papírů“.

Českou lékařskou komoru nicméně šikana přiměla k ráznému kroku. Kromě výzvy všem svým členům poslala podnět i ministerstvu zdravotnictví a zákonodárcům. Chce, aby se zasadili o snížení objemu zdravotnického papírování.

Informovaný souhlas

Zdravotní péče musí být až na výjimky poskytována na základě souhlasu pacienta. Souhlas může pacient kdykoliv odebrat, pokud se ovšem již nezačalo s výkonem a ukončení by jej ohrozilo.

Informovaný souhlas je v českém právním systému zakotven v Zákoně o zdravotních službách a v Novém občanském zákoníku.

  • „Zdravotní služby lze pacientovi poskytnout pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem, nestanoví-li tento zákon jinak.“
  • „Ke každému úkonu v rámci péče o zdraví se vyžaduje souhlas ošetřovaného, ledaže zákon stanoví, že souhlasu není třeba. Odmítne-li ošetřovaný souhlas, potvrdí to poskytovateli na jeho žádost v písemné formě.“
  • „Požádá-li o to poskytovatel nebo ošetřovaný, potvrdí mu druhá strana v písemné formě, k čemu byl souhlas udělen.“

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat