Chudým dětem poradí se školou

  11:12
PRAHA - Děti, které vyrůstají v sociálně slabých rodinách, brzy dostanou šanci ukázat, co v nich je. Přímo na ně je totiž zaměřen nový projekt za 80 milionů korun, který se rozjede příští rok. Jeho hlavní myšlenkou je pomoci dětem ze znevýhodněného prostředí se školou a motivovat je, aby dosáhly co nejvyšší vzdělání.

Studenti | foto: Reprofoto

Nebudeme pracovat jen s menšinami
„Chceme se zaměřit na romské děti a jiné etnické menšiny. Není to ale pravidlo. Pracovat budeme se všemi dětmi, které to potřebují,“ říká Jana Zapletalová, ředitelka Institutu pedagogicko-psychologického poradenství, kde zmíněný projekt vymysleli.

Institut proto vybral pět krajů, kde žije nejvíce sociálně slabých rodin. Jde například o Moravskoslezský, Ústecký nebo Karlovarský kraj. Tady mají vzniknout speciální centra.
Ve střediscích budou pracovat dětští psychologové, učitelé, sociální pracovníci a antropologové. Tento tým bude mít za úkol vyhledávat děti, které žijí v sociálně slabém prostředí a mají potíže se školou, a potom s nimi pracovat.

„Tyto děti mají problémy s rodinným zázemím. Potřebují od učitelů trochu odlišný přístup. Úkolem odborníků v centru bude i to, aby se dokázali spojit se školou a upozornit, že u toho a toho dítěte je ten a ten problém,“ říká Zapletalová.

Vysokoškoláci budou doučovat
Tým expertů dětem dále třeba poradí, na jakou střední školu se nejvíce hodí. Budou se u nich také snažit najít zvláštní nadání a rozvíjet ho v nich. Na projektu se budou podílet i studenti pedagogických fakult. Ti budou mít na starost například doučování a vedení zájmových kroužků. Škola jim to pak uzná jako povinnou praxi.

„Mně to připadá jako skvělý projekt. Těmto dětem to určitě může pomoci. Mám zkušenost, že když se s nimi pracuje, posouvá je to dál,“ říká radní pro sociální oblast Jihomoravského kraje Marie Cacková.

Podobně mluví i radní pro školství z Karlovarského kraje Kamil Řezníček: „Není řešením mít zvláštní školy pro menšiny. Šanci si zaslouží všechny děti. Ten projekt nás určitě zajímá a budeme se jím zabývat,“ říká Řezníček.

Zaplatí to Evropská unie
Projekt, který se oficiálně jmenuje Střediska integrace menšin, je těsně před dokončením. „Chceme, aby měl co nejširší záběr,“ říká Zapletalová. Se zmíněnými centry tak bude spolupracovat například vládní Rada pro otázky menšin nebo nevládní organizace zabývající se vzděláváním v příslušném kraji.

Experti nebudou pracovat jen s dětmi, ale i s jejich rodinami. Budou také pořádat školení pro učitele. Projekt se bude v následujících dvou letech ověřovat, potom by se měl rozšířit. Peníze na něj půjdou z Evropského sociálního fondu.
Autoři:
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.