Churavý opět mezi elitou

Český sdruženář obsadil šesté místo v závodě Světového poháru v Ramsau

RAMSAU Český sdruženář Pavel Churavý obsadil šesté místo v sobotním závodě Světového poháru v rakouském Ramsau a dosáhl tak třetího nejlepšího výsledku v kariéře. Zvítězil suverénně Bill Demong ze Spojených států amerických.

„Je to fantazie,“ liboval si po závodě Churavý. „Podařil se mi výborný skok, i když byly hodně těžké podmínky. Na běžkách jsem předvedl svůj standardní výkon s dobrým posledním kilometrem, i když finiš se mi úplně nepovedl.“

Jednatřicetiletému českému závodníkovi se vydařila už skokanská část, v níž obsadil páté místo. V desetikilometrovém běhu se za hustého sněžení udržel v popředí a do cíle dojel ve skupince bojující o čtvrtou pozici za dvěma Rakušany Wilhelmem Deniflem, jenž vedl po skoku, a Mariem Stecherem. Na vítězného Demonga ztratil Churavý tři čtvrtě minuty.

Se zhruba půlminutovým odstupem za vítězem doběhli Němec Björn Kircheisen a Nor Jan Schmid.

Churavý, jenž je nejúspěšnějším českým sdruženářem této sezony, se už v listopadu blýskl čtvrtým místem v Kuusamu. Nejlepšího výsledku v kariéře dosáhl téměř před sedmi lety doma v Liberci, kde v lednu 2002 obsadil druhou příčku.

V sobotu bodoval také 21. Tomáš Slavík, Martin Skopek byl dvaačtyřicátý. Miroslav Dvořák po 42. pozici ve skoku do běžecké části neodstartoval.

V nedělním podniku Světového poháru rovněž v Ramsau se už Churavému při vítězství Němce Björna Kircheisena tolik nedařilo, obsadil třinácté místo.

Závod ovlivnily rozmary počasí - skokanskou část zmařil vítr, desetikilometrový běh zase absolvovali sdruženáři ve vytrvalém dešti.

Churavý startoval do běžecké části jako jedenáctý, a o dvě pozice si tak v konečném výsledku pohoršil. O startovní listině pro běh muselo poprvé v této sezoně rozhodnout takzvané provizorní kolo, jež se odskákalo v sobotu. Kvůli větru se včera totiž nemohla uskutečnit řádná skokanská část, takže přišly ke slovu výsledky z provizorního kola, které sdruženáři právě z tohoto důvodu jako záložní variantu absolvovali. Díky 25. místu v neděli z českého kvarteta bodoval i Miroslav Dvořák. Tomáš Slavík byl dvaatřicátý, Martin Skopek třiačtyřicátý. Skokani do desítky nedolétli ENGELBERG Sobotní patnácté místo Jakuba Jandy a nedělní čtrnáctá příčka Romana Koudelky, to byly nejlepší výsledky českých skokanů ve víkendových závodech Světového poháru ve švýcarském Engelbergu. Vpodnicích, které byly generálkou na Turné čtyř můstků, dosáhli na body vždy tři čeští skokani -v sobotu navíc Jan Matura (23.) a Ondřej Vaculík (28.), v neděli Janda (16.) a Vaculík (25.).

Nedělním čtrnáctým místem Koudelka napravil své páteční zaváhání, kdy se neprobojoval do sobotního závodu z kvalifikace.

V sobotu potvrdil formu na domácím můstku Švýcar Ammann, dvakrát zlatý na ZOH v Salt Lake City 2002 a úřadující mistr světa. O den později skončil třetí - byť ve druhém kole předvedl nejdelší skok závodu 136 m, před Rakušany Schlierenzauera a Loitzla se nedostal.