Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Churchillův doutník prodali za tisíce liber

Česko

LONDÝN Nedopalek doutníku bývalého britského ministerského předsedy Winstona Churchilla vynesl v dražbě ve Velké Británii v přepočtu víc než 130 tisíc korun (přes 4300 liber). Téměř deset centimetrů dlouhý doutník s vytištěným jménem původního majitele získal nejmenovaný soukromý sběratel.

Náruživý kuřák Churchill (1874–1965) vydražený doutník nedokouřil ve válečném roce 1941, protože pospíchal na zasedání svého kabinetu. „U Churchilla patrně bylo velmi neobvyklé, aby doutník nedokouřil, takže to muselo být něco velmi, velmi naléhavého, co vyžadovalo jeho okamžitou přítomnost v zasedacím sále kabinetu,“ citovala BBC licitátora Andrewa Bullocka.

Tehdejší komorná v sídle britských premiérů v Downing Street 10 Nellie Gobleová nedopalek vzala a darovala jej svému příteli. Přiložila k němu lístek se vzkazem: „Jackovi s přáním všeho nejlepšího od Nellie. Tady máš malý suvenýr, aby ti jednou připomněl jednoho z největších mužů, kteří kdy žili v Anglii.“ Po smrti Jacka v roce 1987 memorabilii zdědila jeho dcera.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...