Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chvála odvahy projevovat se originálně

Česko

MEDIÁLNÍ DIÁŘ

Nehodlám se podílet na blbostech, což živá hudba je,“ řekl prý Jiří Adamec na to, proč odmítl režírovat dobře placený přenos z předávání cen TýTý na Nově (můžeme-li ovšem věřit redaktorce Blesku Michaele Remešové, již manžel zpěvačky Vondráčkové Martin Michal uvedl do své GalerieProlhaných.cz bulvárních novinářů, kterou před týdnem zpropagoval v ČT u Jana Krause). Adamcovu nechuť k živě vysílanému vystoupení není nutné opírat jen o pochybné svědectví Blesku. Poznali ji i návštěvníci, kteří v lednu na vlastní oči přihlíželi úvodní show televize Barrandov.

Lze ale pochopit, proč se některé výstupy „jedou“ ze záznamu - nasnímat šumění, svištění a jiskření Dana Nekonečného více kamerami v reálném čase, aby dobře vypadalo i na obrazovce, není lehké. Ani nazvučení zpěvu nebývá při televizních show vždy zrovna ideální.

O to víc ale rutinní přístup zaráží u šéfů nové stanice, která by se měla od začátku chtít co nejvíc lišit a tím zaujmout. Nakonec ale „pro jistotu“, asi aby nepohněvala režiséra, jenž už je také zvyklý nějak pracovat, vsadí na tisíckrát viděné obličeje a jejich takzvaný humor.

Podobně kvalitní vtípky a glosy obsahuje i jistý nový časopis, založený na jednoduché formuli: že i obyčejný člověk se snadno může octnout na dotek celebrity ze zahraničí. Poskládat obsah asi není pro redakci obtížné. Tvořit originálně netřeba. Stačí vybrat fota z agentur a příběh převyprávět z internetových serverů. Nebo si jej prostě vymyslet. Nechce se věřit, že by čeští redaktoři u všech těch důležitých událostí po světě byli. Ostatně i šéf jiného vydavatelství časopisů nesrovnatelně cennějších svým podřízeným radíval, že lepší je něco dobře okopírovat než špatně vymyslet.

Z nějakého záhadného důvodu má řada lidí pořád zájem o takové produkty, co nic nového nepřinášejí. Jak svěže vedle nich působí třeba obálka Reflexu s Davidem Rathem coby Hitlerem. Překvapivě originální, odvážný a přitom přiměřený komentář toho, co se vší legitimitou kritizuje. Ohlas, který tím Reflex šéfredaktora Šafra vzbudil, dává naději, že existují i ti, kdo chtějí nové, neokoukané, nápadité.

Dokládá to vlastně i reakce na zprávu, že na internetu budou čerstvé díly Alles Gute. S chválou klasických již dílů radili diskutéři nerecyklovat nápad, který vznikl před lety. Byť výborně funguje dodnes.

Zřejmě má každá doba mít svůj humor i původní postupy, jak o sobě lidé vyprávějí. Nebude originální říct, že pro média je ekonomická recese ideální příležitostí, jak takové postupy hledat a jak díky nim zaslouženě prosperovat.

O autorovi| Ondřej Aust, redaktor Lidových novin

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...