Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chvalovského rady? Rajchl by je bral

Česko

Nastoupil na místo Vlastimila Košťála a ve dvaatřiceti letech se stal jedním z nejmocnějších mužů českého fotbalu. Kdo je nový svazový místopředseda za Čechy Jindřich Rajchl?

PRAHA Je mladý, tvrdě si jde za svým a otevřeně říká, že chce přemluvit ke spolupráci kontroverzního Františka Chvalovského.

Jindřich Rajchl, pravá ruka Ivana Haška, udělal v sobotu další krok v pečlivě budované kariéře. „Nechci si hrát na bafuňáře, ale pomoci fotbalu. Nedělám to pro peníze, jsem zabezpečený,“ sype se ze sebe vystudovaný právník.

Jeho zvolení druhým místopředsedou fotbalového svazu dokonale symbolizuje změnu, která se v sobotu na valné hromadě odehrála. Fakticky nahradil Vlastimila Košťála, ale ve skutečnosti je naprostým protikladem svého předchůdce.

Zatímco Košťál byl protřelý funkcionář, intrikán, který se prosadil už za minulého režimu, Rajchl je mladý, nezatížený minulostí a výborný řečník, který šikovně stoupá po kariérním žebříčku.

„Z mého zvolení nebude mít radost jen manželka, protože mě v příštích měsících moc neuvidí,“ usmívá se Rajchl.

Právník ctí presumpci neviny Říká se o něm, že je schopný, inteligentní. Dravá štika, bojovník, který se nebojí nadělat si nepřátele. Ale také muž, kterého údajně ovládá bývalý předseda svazu František Chvalovský, obviněný z miliardových podvodů.

„Pan Chvalovský je vnímán kontroverzně možná ve společnosti, ale ve fotbale ne. Udělal pro něj strašně moc. Jako advokát ctím presumpci neviny, navíc jeho problémy nesouvisejí s fotbalem. Musíme se teď hlavně všichni spojit,“ tvrdí.

S Chvalovským se po studiu práv seznámil přes pražského advokáta Karla Brücklera, který kdysi mocného funkcionáře zastupoval. Z pracovního vztahu postupně vzniklo přátelství, které pak Rajchlovi otevřelo cestu do Blšan.

Šéfem tamního klubu se stal před pěti lety a od té doby stín Chvalovského nesetřásl. Ani nechce. To, co kritici vyčítají Haškovi, říká Rajchl naplno: „Chci využít rad pana Chvalovského. Pokusím se ho přemluvit ke spolupráci.“ Znamená to snad návrat Chvalovského na Strahov? Tak daleko Rajchl nezajde - pravděpodobnější je spíš tichá podpora. „O formě ještě předjímat nechci,“ tvrdí.

Jasno má naopak o jiných krocích. Chce provést důkladný audit hospodaření minulého vedení svazu a změnit způsob přerozdělování zisků z reprezentace.

Dalším krokem má být rozdělení svazového marketingu tak, aby peníze tekly i do výkonnostního fotbalu. „Nový systém zaručí, že fotbal bude generovat zisk neustále.“

Rajchl dnes sedí v dozorčí radě Dukly Praha a šéfuje českému zastoupení sázkové kanceláře bwin. „Jako první chci ale jednat se Sazkou, to je hlavní partner českého sportu. Měla by mít právo první noci,“ odkrývá své plány.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!