Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chvalovskému hrozí kvůli ukradené miliardě 10 let

Česko

  9:07
PRAHA - Pražský městský soud začne rozplétat případ bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského a dalších pět lidí. Státní zástupce je viní z úvěrových podvodů z konce 90. let. Z Komerční banky (KB) údajně díky nepravdivým informacím vylákali celkem téměř 1,5 miliardy korun. Všem hrozí v případě pravomocného odsouzení pět až deset let vězení.

František Chvalovský u pondělního soudu foto: ČTK

Obžalobě vedle bývalého šéfa ČMFS a funkcionáře a sponzora fotbalového  klubu Chmel Blšany Chvalovského čelí dalších pět představitelů několika firem - Ladislav Filip, Zdeněk Mezera, Miloslav Brodacký, Petr Francl a Václav Francl. Podle spisu jde o představitele různých firem, které byly personálně a majetkově propojené.

František Chvalovský.

Obžaloba je viní z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za tyto
společnosti u KB žádosti o financování obchodů. Půjčené peníze prý ale nepoužili na prodej zboží, vývoz zboží do zahraničí nebo realizaci developerského projektu, jak bylo dohodnuto, ale na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou nebo ze strany dalších bank. Peníze z úvěrů podle obžaloby putovaly i jiným věřitelům, Chvalovský je prý také používal pro svou vlastní potřebu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat