Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chvalovský dostal za úvěrové podvody deset let

Česko

  11:56aktualizováno  12:54
PRAHA - Městský soud v Praze velmi přísně potrestal Františka Chvalovského. Někdejší fotbalový boss, obchodník s masem a průmyslový řezník Chvalovský má strávit ve vězení 10 let, tedy maximum, které lze nyní za úvěrový podvod uložit.

Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský foto: ČTK

Jeho kolegům - Ladislavu Filipovi, Zdeňku Mezerovi, Miloslavu Brodackému a Petru Franclovi, se kterými Chvalovský v 90. letech podnikal, rozdal soudce Kamil Kydalka tresty v rozmezí šest až osm let. Chvalovský se proti verdiktu odvolal k vrchnímu soudu.

Chvalovský a spol. se na konci 90 provinili sérií úvěrových podvodů, kterými připravili Komerční banku o zhruba 1,4 miliardy korun. Mechanismus podvodů byl vždy stejný.

Jedna z firem okolo společností Českomoravská agrární společnost a Satrapa si vzala od Komerční banky úvěr na nákup masa, chmele či třeba stavbu domů. Realita byla ovšem jiná.

Za půjčené peníze nikdo nic nenakoupil ani nepostavil a prostředky místo toho šly na splácení starších závazků zadluženého potravinářského impéria.

Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský (zcela vlevo) usedl 28. června na lavici obžalovaných u Městského soudu v Praze.

Část peněz navíc Chvalovský podle obžaloby použil na úplně jiné účely - třeba na podporu fotbalového klubu v Blšanech. "Peníze byly použity na úplně, úplně jiné účely, než bylo garantováno," vysvětlil při probírání jednoho z bodů obžaloby Kydalka.

Soudce Kydalka začal rozsudek číst s malým zpožděním - Chvalovského advokát si totiž zapoměl obléci dnes již povinný talár a musel si pro něj dojít. Hned na začátku soudce oznámil, že pětice je vinná, výši trestů ovšem oznámil až skoro po dvou hodinách, protože se musel nejdřív prokousat podrobným popisem 13 skutků, ze kterých Chvalovského a spol. vinila obžaloba.

Chvalovský: stojí za tím Deloitte & Touche

Chvalovský při své dubnové výpovědi jakoukoliv vinu odmítl. Nešlo podle něj o "trestněprávní jednání", ale o důsledek náhlé finační krize, kterou prý z velké části vyvolala sama Komerční banka. Tlak na svojí osobu popsal jako "jeden z centra řízený proces", jehož hlavou byla prý auditorská společnost Deloitte & Touche.

"Co napsal Deloitte & Touche, převzala Komerční banka a státní zastupitelství. Co Deloitte & Touche nenapsal, není ani v obžalobě," tvrdil velkouzenář. Takovou argumentaci ovšem soudce Kydalka odmítl.

FRANTIŠEK CHVALOVSKÝ

Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský PROFESE V roce 1990 začal soukromě podnikat, založil firmy Bohemia Fleisch a Reality Trading. V následujících letech byly jeho podnikatelské aktivity velmi rozsáhlé, obchodoval s masem, chmelem, pivem, realitami a se sportovními potřebami. Působil ve více než dvaceti firmách.

FOTBAL V 70. letech začínal jako brankář venkovského fotbalového klubu FK Chmel Blšany, později se již jako fotbalový funkcionář podílel na vzestupu klubu až do první ligy (v první lize blšanští hráli v letech 1998-2006). V roce 1990 byl zvolen předsedou nově vznikléhoČeského fotbalového svazu a po jeho přeměně na Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) pokračoval jako jeho předseda až do roku 2001.

ÚNOS V září 1995 se stal obětí únosu. Dva muži jej v Praze přepadli a více než jeden den zadržovali. Policie oba rok poté zatkla a v roce 2006 je odvolací soud uznal vinnými.

Na soudní anabázi Chvalovský vydělal

Případ dokázal Kydalka dotáhnout k rozsudku až po dlouhých 10 letech. Policisté si pro tehdejšíha šéfa českého fotbalového svazu Chvalovského přišli na Ruzyňské letiště 27. února 2001, když odlétal na přátelský reprezentační zápas s Makedonií.

Okamžitě následovaly výslechy, pak se ale vyšetřování zadrhlo. Státní zastupitelství sepsalo postupně čtyři verze obžaloby, ale soud byl spokojen až s tou současnou poslední.

Na dlouhé čekání si sice Chvalovský před soudem stěžoval, ve skutečnosti na něm ovšem vydělal, mezitím totiž začal platit nový trestní zákoník a vrchní hranice sazby za úvěrový podvod poklesla z 12 na 10 let.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!