Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chyba softwaru zavinila výbuch

Česko

Začínat v Rakousku je obtížnější než ve Státech, domnívá se slovenský informatik Pavol Černý, který vyvíjí co nejspolehlivější programy.

* LN Jak jste se na Institut vědy a techniky (IST) dostal?

Po doktorátu v Americe jsem chtěl jít pracovat do skupiny Thomase Henzingera na techniku do švýcarského Lausanne. On se právě stěhoval na nově založené pracoviště u Vídně a navrhl mi, ať jdu s ním.

* LN Neměl jste obavy?

Ne. Byl jsem rád, že budu moct častěji jezdit do Bratislavy.

* LN Je těžší začínat v Americe, nebo v Rakousku?

Po vědecké stránce se obě místa příliš neliší. IST se v mnohém podobá právě americkým univerzitám, které si vzal za vzor, a navíc řada zdejších profesorů v minulosti ve Státech působila, prezident institutu Henzinger byl například řadu let na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Začlenit se do běžného života je ovšem jednodušší ve Spojených státech. Když to přiblížím na svém příběhu - už měsíc po příchodu do USA jsem si pořídil auto, bavoráka, i když dvacet let starého, za tisíc dolarů. Americká společnost je také mnohem otevřenější, na univerzitách se tam potkávají studenti z celého světa. Rakousko se naopak trochu podobá Slovensku a Česku. Život mírně komplikuje přebujelá byrokracie. Pro dobré slovenské vědce, kteří nechtějí jít daleko od domova, je ale IST ideální příležitost.

* LN Čemu se věnujete?

Naše práce má blízko k praxi. Zkoušíme vymyslet technologie pro vývoj spolehlivějších programů nebo u stávajícího softwaru zjišťujeme, zda splňuje potřebná kritéria. V případě jaderných elektráren či letadel nelze rozhodně spolehlivost ověřovat až v praxi. Softwarová chyba zapříčinila třeba výbuch francouzské nosné rakety Ariane 5, ke kterému došlo pár sekund po startu. Opomenutí při programování procesoru zase připravilo firmu Intel o miliardu dolarů. Ač to může vypadat zvláštně, programy jsou nesmírně komplexní a v současnosti nemáme technologie, pomocí kterých bychom garantovali jejich spolehlivost.

* LN IST chce propojovat různé obory. S kým spolupracujete?

S experimentálními biology. Modelujeme různé systémy a kolegové nyní s jejich pomocí zkoušejí zkoumat uskupení buněk. Zjišťují, jak systém s danými pravidly vývoje dospěje do stavu, kdy je nefunkční. Ptají se, proč k tomu došlo.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?