Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chyba v zákoně nahrává Vandasovi, z textu vypadl odkaz na správné písmeno

Česko

  8:00
PRAHA - Zákon o politických stranách obsahuje chybu, která může jednání o rozpuštění Dělnické strany zablokovat. A předseda uskupení Tomáš Vandas to ví, sám na ni poukázal. Nenápadně, ale tak, aby se právě na tuto svou výhradu mohl odvolávat.

šéf Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu, kde začalo jednání o návrhu na rozpuštění strany. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zákon totiž dává soudu možnost stranu rozpustit, neuvádí však, kterému a za jakých okolností. Nejvyšší správní soud, který jedná i o vládním návrhu na rozpuštění Dělnické strany, má podle nynějšího znění zákona tuto kompetenci výhradně pro případ, že politické uskupení nepředloží Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávu. A to případ Dělnické strany není.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat, je to jedna z věcí, se kterou se musíme vyrovnat," řekl včera LN jeden ze soudců Zdeněk Kühn, který se návrhem zabývá. Problém bude zkoumat i právní zástupce vlády Tomáš Sokol.

Odborníci přiznávají: Chyba v­zákoně je, vypadl odkaz na správné písmeno. "Vznikla při jedné z­novelizací zákona. V tuto chvíli nejsem schopen posoudit, jaký to bude mít vliv na rozhodování soudu," řekl Vladimír Mikule z pražské právnické fakulty.

Také další odborníci problém přiznávají, ale ani oni si netroufají odhadovat další postup. Domnívají se, že nemusí být žádný – Vandas totiž měl protestovat, že soud není příslušný k ­jednání o zrušení jeho strany, hned od začátku. To neučinil a nemusí mu pomoci ani soud.

Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích je svým původem ještě federální z roku 1991. Prošel dvěma desítkami novelizací.

Další podrobnosti a zajímavé čtení si přečtěte v úterním vydání deníku

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat