Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chyba v zákoně nahrává Vandasovi, z textu vypadl odkaz na správné písmeno

Česko

  8:00
PRAHA - Zákon o politických stranách obsahuje chybu, která může jednání o rozpuštění Dělnické strany zablokovat. A předseda uskupení Tomáš Vandas to ví, sám na ni poukázal. Nenápadně, ale tak, aby se právě na tuto svou výhradu mohl odvolávat.

šéf Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu, kde začalo jednání o návrhu na rozpuštění strany. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zákon totiž dává soudu možnost stranu rozpustit, neuvádí však, kterému a za jakých okolností. Nejvyšší správní soud, který jedná i o vládním návrhu na rozpuštění Dělnické strany, má podle nynějšího znění zákona tuto kompetenci výhradně pro případ, že politické uskupení nepředloží Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávu. A to případ Dělnické strany není.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat, je to jedna z věcí, se kterou se musíme vyrovnat," řekl včera LN jeden ze soudců Zdeněk Kühn, který se návrhem zabývá. Problém bude zkoumat i právní zástupce vlády Tomáš Sokol.

Odborníci přiznávají: Chyba v­zákoně je, vypadl odkaz na správné písmeno. "Vznikla při jedné z­novelizací zákona. V tuto chvíli nejsem schopen posoudit, jaký to bude mít vliv na rozhodování soudu," řekl Vladimír Mikule z pražské právnické fakulty.

Také další odborníci problém přiznávají, ale ani oni si netroufají odhadovat další postup. Domnívají se, že nemusí být žádný – Vandas totiž měl protestovat, že soud není příslušný k ­jednání o zrušení jeho strany, hned od začátku. To neučinil a nemusí mu pomoci ani soud.

Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích je svým původem ještě federální z roku 1991. Prošel dvěma desítkami novelizací.

Další podrobnosti a zajímavé čtení si přečtěte v úterním vydání deníku

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat