11. dubna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chybějící léčebné konopí? Kritici neberou v potaz, že jde o návykovou látku, brání se stát

Pěstování konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstování konopí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Během několika týdnů by měly do Česka dorazit zásoby léčebného konopí ze zahraničí, které slouží zhruba stovce pacientů s vážnými zdravotními problémy. Ti jsou momentálně odkázáni na vlastní zásoby. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž znovu nesehnal českého dodavatele léčebného konopí. Jediného uchazeče z domácí soutěže vyloučil kvůli nesplnění požadavků. Podmínky poněkud přísného tendru nemůže zmírnit, brání se lékový ústav kritice pacientů i širší veřejnosti.

V lékárnách již od konce ledna chybí léčebné konopí. Lékový ústav vypsal zakázku opakovaně. Předchozí výběrové řízení ovšem zrušil, protože ani jeden ze dvou domácích uchazečů nesplnil zadávací podmínky.

Podruhé se tato informace objevila v minulém týdnu, což jen přispělo k další ostré kritice státu ze strany pacientů. Těch je podle neoficiálních odhadů zhruba stovka. Vadí jim, že je vystavuje situaci, kdy si musí zásoby shánět sami. A tudíž nelegálně.

Neúspěšný tendr

Státní lékový ústav jediného uchazeče, firmu Dag4home, ze soutěže vyloučil kvůli nesplnění požadavků. „Na základě kontroly jediné podané nabídky konstatovala hodnotící komise nejasnosti v prokázání splnění kvalifikace a technických podmínek. Proto vyzvala účastníka k objasnění a doplnění nabídky,“vysvětlila za za lékový ústav jeho mluvčí Lucie Přinesdomová.

A dodala: „Účastník ve stanovené lhůtě doručil vyjádření, ve kterém konstatoval, že není schopen v současné době splnit dané požadavky, zejména doložení certifikátu Správné výrobní praxe. Hodnotící komise proto musela účastníka vyloučit.“

SÚKL chce v nejbližší době zahájit nové zadávací řízení. „Podle našich informací by zároveň, během několika málo týdnů, mělo být v České republice k dispozici konopí dovezené ze zahraničí,“ slíbila v reakci na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí.

SÚKL údajně usilovně hledá domácí firmu, která by zajistila dodávku 40 kilogramů konopí, jehož jakost musí být ověřena kontrolní laboratoří. S vítězem výběrového řízení lékový ústav uzavře rámcovou dohodu na 48 měsíců. Její platnost skončí buď uplynutím doby, nebo pokud množství dodaného konopí dosáhne požadovaných 40 kilogramů.

Lidé, kteří se pěstováním léčebného konopí zabývají, ovšem momentální situace s chybějícím konopím a neúspěšným tendrem nijak nepřekvapila a nadále kritizují podmínky tendru. Ty podle nich byly příliš jednostranné a pro dodavatele nevýhodné. „S tím, jak jsou nastavené podmínky, je to ekonomicky sebevražda,“ řekl již dříve pro ČTK zástupce bývalého dodavatele léčebného konopí Elkoplastu Ladislav Krajča.

Lékový ústav se brání, že vychází z platné vyhlášky ministerstva zdravotnictví. „Podmínky uvedené v zadávací dokumentaci odráží požadavky legislativy. Kritici bohužel nezohledňují zcela zásadní fakt, že konopí pro léčebné použití je léčivý přípravek, respektive léčivá látka, navíc návyková,“ říká Přinesdomová za SÚKL.

Pěstitel podle lékového ústavu musí splňovat celou řadu velice náročných odborných požadavků. „SÚKL rozhodně nemůže tyto parametry zmírnit, jelikož by za prvé zákon porušil a za druhé by nebyl schopen zajistit léčivo, které je jakostní, účinné a bezpečné, což jsou základní parametry všech léčivých přípravků dodávaných na český trh,“ dodala mluvčí.

Nemůžeme čekat, stěžují si pacienti

Pro pacienty je ale současná situace vážná a tvrdí, že nemohou nadále čekat. A to kvůli zdravotním potížím. Například skoro padesátiletá Martina Kafková z Týna nad Vltavou musí denně užívá léčebné konopí, aby se zbavila silných křečí a nesnesitelných bolestí. Od svých sedmadvaceti let totiž trpí roztroušenou sklerózou. Nyní je částečně ochrnutá a plně odkázaná na elektrický invalidní vozík a pomoc od jejích rodičů.

Zásadní zlom v léčbě přišel až v momentě, kdy si poprvé potáhla. „Párkrát si dala. Křeč ji hned pominula. Pomáhalo jí to,“ popisuje otec jediné chvíle, kdy se dokázala jeho dcera radovat. Navzdory špatným vyhlídkám. Ví, že se nemůže trvale vyléčit. „Alespoň povolily ty ukrutné bolesti. Konzultovala to proto se svou lékařkou. Ta jí řekla, že jestli jí to pomáhá, tak ať kouří dál, ale že sama jí to předepsat nemůže,“ vzpomíná její otec Zdeněk Majzlík.

Jak informoval server Lidovky.cz, pacientka žádala od Všeobecné zdravotní pojišťovny individuální úhradu. VZP to však odmítla, a tak se nyní Kafková pouští do soudního boje.

Redakce v minulých dnech upozornila také na další příběh pacientky s roztroušenou sklerózou, která musí užívat léčebné konopí ke zmírnění zdravotních potíží. „Ještě než si ráno vyčistím zuby, jdu se psy na dvůr a tam si zapálím. Nemůžu ale říct, že bych vykouřila celého jointa. Jakmile to do sebe dostanu, ztuhlost ustoupí. V tu chvíli tipnu jointa a schovám si ho, než zase přijde bolest nebo jsem znovu ztuhlá,“ líčila pro server Lidovky.cz Kristina Šťastná.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz