9. června 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nikdo si nestěžoval. Podjatost Rathova žalobce proto nikdo nezkoumá

Vlastimil Rampula před vchodem do Vrchního státního zastupitelství v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Rampula před vchodem do Vrchního státního zastupitelství v Praze | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Možnou podjatost státního žalobce Petra Jiráta, který dozoruje kauzu poslance Davida Ratha, nemůže Vrchní státní zastupitelství v Praze prošetřit. Nedostalo totiž zatím žádný podnět, který by mu to umožnil.

"Takové rozhodnutí nelze učinit svévolně, nýbrž musí vycházet z podnětu," vysvětlila pro Lidovky.cz Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ).

Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003

Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003

Takovým podnětem by mohla být například stížnost, která by napadala rozhodnutí o nepodjatosti soudce Jiráta. A proč se o možné podjatosti, tedy nezpůsobilosti k nestrannému a nezaujatému posuzování, tohoto žalobce vůbec hovoří?

Žalobcův bratr figuruje ve spise

Server Lidovky.cz před pár dny upozornil, že ve spisu ke kauze Rath figuruje i jméno žalobcova bratra - Václava Jiráta. Ten v minulosti zastupoval firmu, která je podezřelá, že se mohla podílet na manipulacích kolem zakázky na opravu zámku v Buštěhradě.

ČTĚTE VÍCE:

Navíc Lidovky.cz zjistily, že se žalobce Jirát před pár měsíci z jiného případu vyloučil pro podjatost právě kvůli tomu, že jeho bratr v daném případu figuroval. Případ byl dokonce vrchním zastupitelství přeložen ze Středočeského kraje do Prahy.

Proč se tehdy Jirát vyloučil a nyní nikoli, nevysvětlil. Telefonicky nebyl k zastižení a neodpověděl ani na e-mailové dotazy.

Středočeské zastupitelství k dřívějšímu Jirátovu vyloučení se pro podjatost mlčí:

Lidovky.cz: Proč se pro podjatost v daném případě JUDr. Petr Jirát vyloučil?

Martin Staněk (středočeský krajský zástupce): Vámi označená věc není na Krajském státním zastupitelství v Praze v rámci jím vykonávaného dozoru nad zákonností přípravného řízení trestního evidována. Z těchto důvodů se nelze k případu vyjadřovat. 

Už dříve ale podezření odmítl. "To jsou tak naprosté vyspekulované fabulace o mé případné podjatosti. Myslím, že všichni kolegové, kteří mě dobře znají, se této informaci museli skutečně jen zasmát," vzkázal žalobce. Středočeské zastupitelství, pod které Jirát spadá, jeho možnou podjatost nyní zkoumá.

Soudní soustava je garantem zákonnosti

Nejvyšší státní zastupitelství se k pochybnostem nechce vyjadřovat. "Nemůžeme a ani nebudeme komentovat stanovisko a postup dozorového státního zástupce k možné podjatosti, neboť nám to v této fázi řízení nepřísluší," uvedla mluvčí Helena Markusová.

A stejně hovoří i ministerstvo spravedlnosti. "Ministerstvo spravedlnosti nemůže do této kauzy jakkoliv vstupovat a suplovat tak roli orgánů činných v trestním řízení," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Petra Hrubá. "Soustava státního zastupitelství, nezávislé soudy a trestní řád jsou dostatečným garantem zákonnosti trestního řízení," dodala.

Najdete na Lidovky.cz