12. října 2013 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku nikdo neanalyzuje toky peněz, říká Bradáčová

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

První vážnou kauzu v hospodářské kriminalitě nepotrestala česká, ale švýcarská justice. Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová přiznává, že vyšetřování brzdí slabá schopnost orientovat se ve složitých obchodech. Její úřad také tento týden obvinil největší stavební firmu v zemi.

LN: Co vás napadlo, když jste viděla, že Švýcaři odsoudili české občany za podvod a praní špinavých peněz při ovládnutí české firmy v České republice?
Nemůžu říct, že jsem takové rozhodnutí očekávala. Dávala jsem tak 50 na 50, že by mohl odsuzující rozsudek padnout. On je totiž průlomový nejen u nás, ale i ve Švýcarsku. Nedalo se odhadnout, jestli tamní soudy budou pokračovat v případech praní špinavých peněz tak jako dosud. Ve Švýcarsku se ale v posledních letech podstatně změnila atmosféra.

Nejvlivnější žena Česka

Časopis Forbes označil vrchní státní zástupkyni v Praze Lenku Bradáčovou jako nejvlivnější ženu v Česku. Více čtěte ZDE.

Výrazně víc spolupracují při právní pomoci při praní špinavých peněz. Dávají velmi důrazně najevo, že už dál nechtějí tolerovat praní špinavých peněz na svém území, ať jsou jejich vlastní, nebo pochází odkudkoliv. Ta snaha je velmi transparentní. Rozsudek ve mně vyvolává dojem, že Švýcarsko i do budoucna bude hledat důkazy o tomto druhu kriminality a hledat ji. Proto pro mě rozsudek zas až takovým překvapením nebyl. I v jiných kauzách jsem zažila se Švýcary velmi intenzivní a vstřícnou spolupráci.

LN: Švýcaři dali dohromady precizní důkazy, jak peníze putovaly daňovými ráji i komu účty skutečně patří. Jsou schopni tak přesvědčivé důkazy dávat dohromady čeští policisté? Jste nejhlasitější kritičkou jejich erudice.
Nevím, jestli jsem kritička. Je o mně ale známo, že trvám na tom, aby případy byly důkazně silné a procesně naprosto v pořádku. Musíme si říct: Hospodářské případy tohoto typu vyžadují na jedné straně informace, ale na druhé straně také precizní analýzu a odbornou kvalitu a ekonomické vzdělání proto, aby informace mohly být kvalitně zpracovány. Tady vidím celospolečenský dluh. Máme tady kriminalistický ústav, který zpracovává řadu odborných biologických nebo chemických analýz. Ten je na vysoké úrovni. Zaráží mě, že nikomu nevadí, že tady nemáme žádný ústav, který by byl schopný dodávat ekonomické a finanční analýzy toků peněz, offshorových společností nebo účetnictví. Tyto věci jsou naprosto nezbytné proto, aby se státní zástupci a policisté byli schopni v těchto kauzách orientovat. Tam máme obrovský handicap proti zemím západní Evropy.

Velký rozhovor s Lenkou Bradáčovou najdete ve víkendovém vydání LN.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...