NOVÝ JIČÍN / JESENÍK Ještě o víkendu měli vodu všude. Teď se k ní nemohou dostat – tedy k té pitné. V mnoha povodněmi zasažených obcích na Jesenicku mají problém získat čistou vodu. Velká voda zaplavila studny, některé zanesla bahnem, jinde společně se silnicemi poškodila rozvody, takže nefunguje vodovod a kanalizace.
A ani doprava vody v cisternách není po poškozených silnicích jednoduchá. Například v Bernarticích ze dvou desítek čerstvě opravených mostů zůstala desetina, dva zničené mosty o víkendu od světa odřízly obyvatele části Staré Červené Vody. Aby se v postižených oblastech dalo alespoň částečně pohybovat, pomáhají nejen stavební mechanismy místních firem, ale také armáda. Ve Staré Červené Vodě staví provizorní most právě armáda, v Javorníku-Zálesí opraví přemostění krajská správa silnic.
Neutuchá ani pomoc dobrovolníků. Například Vladimír Prokeš z Prahy přivezl do Bernartic balík čisticích prostředků a pomůcek pro úklid. „Jeli jsme na dovolenou, slyšeli to v rádiu. Bylo to po cestě, tak jsme koupili ty věci,“ prohlásil, předal je u nejbližšího domu a odjel.
Měl štěstí, mnohé z cest jsou stále neprůjezdné, krajnice podemleté, mosty uvolněné a lidé se kraji spíše vyhýbají, což se může odrazit na příjmech z cestovního ruchu, na němž jsou Jeseníky závislé. „Většina území je v pořádku, není důvod k obavám,“ vzkazují místní starostové. Úřady práce zaplatí lidi pomáhající při úklidu Pomocnou ruku při úklidu nabízejí i úřady práce – zvýší příspěvky na veřejně prospěšné práce při úklidu postižených obcí, jsou ochotny jednat o vytvoření míst pro osoby podílející se na likvidaci následků škod.
Zatím pomáhají kromě armády také dobrovolníci, na úřadech se hlásí z celé republiky. Mohou pomoci jak obcím, tak například starým obyvatelům. Hasiče, kteří již jsou vyčerpaní, jedou vystřídat jejich kolegové z dalších částí Olomouckého kraje. V domech už také fungují tři stovky vysoušečů, které by měly pomoci rychle zbavit stěny vlhkosti.
Do další postižené oblasti, na Novojičínsko, dnes zavítá premiér Jan Fischer. Přímo v Novém Jičíně má jednat se starosty a hejtmany obou nejpostiženějších moravských krajů – Olomouckého a Moravskoslezského. A pak se odebere přímo do některých zaplavených oblastí, kde úklid vrcholí.
Na Novojičínsku nadále pomáhají vojáci. Původní počet tří set, kteří přijeli na konci minulého týdne, se nyní již zvýšil. „Už o víkendu dorazily do Nového Jičína posily z Olomouce, v pondělí pak přijela na pomoc záchranná rota z Rakovníka,“ upřesnil včera plukovník Ivo Střecha, který koordinuje práce v oblasti postižené záplavami. „Podle požadavků krizových štábů jsme přivezli i další techniku. Hlavním úkolem vojáků ale zůstává likvidace sutin z rozbořených objektů, naplavenin a věcí z domů zničených vodou, jako je například nábytek,“ upřesnil Střecha.
Odstraňování škod pokračuje také v Hustopečích nad Bečvou, kde rozlitý Loučský potok zdevastoval asi pět ulic. „Z nejhoršího jsme snad venku, odjíždějí poslední kontejnery. Nyní se budeme pokoušet najít peníze pro lidi, aby měli za co opravit poškozené domy, pořídit si základní vybavení a věci, které jim vzala voda,“ uvedl místostarosta obce Antonín Horník. Kolik domů se bude muset zbourat, ještě není jasné. Čeká se na zhodnocení statiků. „Snad to bude minimum staveb, moudřejší budeme, až domy vyschnou,“ podotkl Horník.
Jediným kladem na všech těch hrůzách podle místostarosty Horníka je to, že solidarita s lidmi ze zaplavených oblastí je obrovská. „Na našem povodňovém kontě se sešlo již asi 400 tisíc korun. Přispívají nejen obce, ale i obyčejní lidé z celé republiky. Kromě peněz nabízejí také jinou pomoc, včera například nabízela možnost ubytování nějaká paní až z Kutné Hory,“ dodal včera.
***
Heslo dne: Jeseníky nejsou z cukru Pláštěnka s nápisem Jeseníky nejsou z cukru bude symbolem pomoci zatopeným obcím na Jesenicku. Jejich výrobu včera zahájilo neformální sdružení měst a obcí Jeseníky, stojí 250 korun a výtěžek poputuje zatopeným obcím. „Od úterka je bude možné objednat na internetových stranách www.trickajeseniky.cz, postupně v infocentrech v regionu,“ potvrdila LN jedna z autorek myšlenky Jana Kostelniková.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava