Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chybí značka. Tak vypnuli radar

Česko

PRAHA Řidičům, kteří rádi a často překračují rychlostní limity, začal nový rok nejlépe, jak mohl. Městští strážníci na mnoha místech republiky totiž vypnuli své radary.

Může za to novela policejního zákona, která jim od prvního ledna přikazuje označit místo měření rychlosti cedulí. Nikdo ale přesně neřekl, jak má zmíněná dopravní značka vypadat. Strážníci tak čekají na vyhlášku ministerstva dopravy, která by jim novou značku přesně popsala. „Budeme čekat, až vstoupí vyhláška v platnost. Dokud ministerstvo neřekne, jak má značka vypadat, tak do toho nepůjdeme. Nechceme porušit zákon,“ prohlásila mluvčí městské policie v Olomouci Lenka Prošková. Ze stejného důvodu jako v Olomouci vypnuly své radary například městští strážníci v Plzni či v Brně. Také oni začnou měřit až ve chvíli, kdy budou mít přesný popis nové značky.

Ministerstvo dopravy nad jejich počínáním kroutí hlavou. Podle dopravního resortu je totiž v zákoně značka jasně popsána. V novele se píše, že úsek měření rychlostí musí být „označen přenosnou dopravní značkou s vyobrazením kamery snímající rychlost a nápisem měření rychlosti“. „To stačí, podle tohoto popisu je možné nechat zhotovit dopravní značku, která je podle našeho právního názoru dostačující,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Jeho slova vyslyšela například pražská městská policie. „Držíme se litery zákona a v něm nám nikdo neříká, jak má značka přesně vypadat, ale co má na ní být. Značky, které máme po městě rozmístěné, tomuto popisu vyhovují, i když každá vypadá trošku jinak,“ říká šéf strážníků v Praze 1 Miroslav Stejskal.

Vzhledem k tomu, že se jiná města zdráhají vyrobit si značky podle popisu v zákoně, chystá se už na ministerstvu vytoužená vyhláška. Ta značku přesně popíše a nebude chybět ani její vyobrazení. Začne ale platit až na jaře. Do té doby tak mají piráti silnic volné působiště.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACANT DO VÝROBY NÁSTUPNÍ MZDA 27.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 27 000 Kč