Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chybovaly soudy i pošta

Česko

Nejvyšší kontrolní úřad našel letos nejzávažnější chyby u předraženého areálu v Brně

PRAHA Problematická stavba justičního areálu v Brně, závažné chyby v účetnictví ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a přehmaty České pošty při pořizování a opravách jejích nemovitostí. To jsou letos tři nejzávažnější zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Obsáhlý seznam závažných pochybení včera vedení úřadu představilo novinářům.

„Na první místo se dostaly chyby a nedostatky Krajského soudu v Brně při řízení projektu výstavby tamního justičního areálu,“ řekl prezident NKÚ František Dohnal. Jeho úřad už v červenci oznámil, že náklady na stavbu paláce se oproti původním odhadům zhruba ztrojnásobily. Zatímco před zahájením výstavby se počítalo s asi 770 miliony korun, v současnosti se hovoří až o zhruba dvoumiliardových nákladech. Stavbu organizoval od počátku Krajský soud v Brně, podle NKÚ výrazné prodražení zakázky akceptoval, ačkoli na celou stavbu nebyly ve státním rozpočtu peníze.

Problémy se stavbou soudní budovy nakonec vyústily v trestní oznámení. NKÚ je podalo na vedení Krajského soudu v červenci. Věcí se začal zabývat i ministr spravedlnosti Petr Pospíšil. Předseda brněnského krajského soudu Jaromír Pořízek si od něj vysloužil kárnou žalobu.

Tři trestní oznámení Závažné chyby ale provázejí i další stavbu justičního centra – tentokrát v Ústí nad Labem. „Projednávání a příprava tohoto projektu trpí docela zásadními nedostatky, které spočívají hlavně v neobjektivně prováděných výpočtech,“ konstatuje šéf NKÚ.

Závažných pochybení se letos dopustila i Česká pošta. Problémy měla především při stavbě nových a rekonstrukci starých nemovitostí. „Zjistili jsme, že pošta zahajovala stavby nedostatečně připravených akcí. Mnohdy navíc nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách,“ řekla na adresu pošty mluvčí NKÚ Radka Burketová.

NKÚ letos podal rekordní počet trestních oznámení. Žalobou skončily celkem tři kontrolní akce: stavba soudního paláce v Brně, závažné chyby v účetnictví MPSV a už loni prošetřované machinace s pozemky státní zbrojařské firmy LOM Praha.

O ztrátách České pošty čtěte na straně 11

***

Největší hříšníci

* Výstavba justičního areálu v Brně. Stavba se prodražila ze 700 milionů korun na téměř dvě miliardy. NKÚ kvůli stavbě podal žalobu na Krajský soud v Brně.

* Česká pošta několikrát chybovala při pořizování nových či opravě starých nemovitostí. V mnoha případech nepostupovala podle zákona o veřejných zakázkách.

* Závažné chyby v účetnictví ministerstva práce a sociálních věcí. Resort nepodával poctivý obraz o svém účetnictví za rok 2006. I tato kontrola skončila trestním oznámením.

zdroj: NKÚ

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...