27. dubna 2018 20:07, aktualizováno  21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

CERMAT udělalo chybu v přijímačkách na gymnázia. Ta zatím nemají vyhlašovat výsledky

Jednotné přijímací zkoušky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotné přijímací zkoušky - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Organizace CERMAT zajišťující jednotné přijímací zkoušky na střední školy se dopustila velké chyby. U jedné otázky z českého jazyka označila za správnou odpověď variantu B, až v pátek však zjistila, že správná je i varianta C. Ředitel CERMATu proto vyzval ředitele škol, aby zatím nevyhlašovali výsledky přijímaček.

S informací přišel server Aktuálně.cz. Chyba se vyskytla u otázky dvanáct ve verzi přijímacího testu pro 2. termín pro osmiletá gymnázia.

„Uvedenou chybu neodhalily ani validační komise CZVV (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, pozn. red.) ani nezávislá odborná komise CZVV. V současné chvíli provádíme analýzu dopadu na vyhlášení výsledků přijímacího řízení,“ sdělil podle serveru ředitelům šéf Cermatu Jiří Zíka.

Chyba se však podle něj nemusí dotknout velkého počtu žáků a výrazně tak ovlivnit jejich výsledky a šance na přijetí na gymnázia, kde je velký převis.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) pro Aktuálně řekl, že je to „průšvih“, i kdyby jeho dopad nebyl tak velký. „Štve mě to ze systémového hlediska. K tomu prostě dojít nemá. Tam jsou kontrolní mechanismy a celý systém jednotných přijímaček a státních maturit má být o systémovém řešení, o systému, který chyby dokáže odhalit.“

K situaci se vyjádřil i na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Uvedená chyba nás mrzí a omlouváme se žákům, rodičům i učitelům. Budu důrazně požadovat nejen prošetření, jak mohlo k takové systémové chybě dojít, ale i nápravu celé situace. V pondělí budeme dotčené školy informovat, jak dále postupovat při vyhlášení celkových výsledků přijímacího řízení,“ uvedl Plaga.

Ministerstvo v současnosti zjišťuje, co chyba bude pro žáky znamenat.

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit - podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek - přes 13 000 žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

amAnna Mikolandová

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.