Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chystá se fraška v přímém přenosu. Hádka o rozpočet

Rozpočet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet | foto: Shutterstock

PRAHA Osud vládního balíčku úsporných opatření zůstává nejistý. Sociální demokraté a komunisté s ním totiž mají nepřekonatelný problém. Zatímco ODS a TOP 09 by balíček schválily nejraději jako celek, levice k němu chce podávat množství pozměňovacích návrhů.

Podoba Janotova balíčku se tak nejspíš bude ještě hodně měnit. Dnes se kvůli němu sejdou lídři parlamentních stran, zítra se o něj svede boj na půdě Poslanecké sněmovny. A je na co se těšit.

Politici si totiž určitě nenechají ujít možnost vystoupit na ostře sledovaném jednání za přítomnosti televizních kamer. Otázkou však zůstává, co po jednání politiků z úsporného balíčku zbude. Ministr financí Eduard Janota totiž již dříve opakovaně prohlásil, že jinak než celek nemají opatření smysl.

ČSSD však stále odmítá devět z 26 vládních opatření. Týkají se především krácení příjmů rodin s dětmi a zabezpečení seniorů, tedy témat, která pálí i komunisty a lidovce. Není proto vyloučené, že řada sociálnědemokratických pozměňovacích návrhů dolní komorou projde.

Největší shoda zatím panuje na nesnižování rodičovského příspěvku. Takový návrh totiž kromě ČSSD, komunistů a lidovců podporují i zelení. Nejmenší podporu naopak sociální demokraté mají v boji se zdvojnásobením daně z nemovitosti a zdražením benzinu a nafty.

Zrušení škrtů v sociální oblasti je zase trnem v oku pravicových stran. Opatření na výdajové i příjmové stránce musí podle nich jít ruku v ruce. Pokud to tak nebude, ztratí balíček svůj smysl. "Návrhy deklarované především ČSSD by v podstatě znamenaly opatření spočívající pouze ve zvyšování daní," myslí si ekonomický expert ODS Martin Kocourek. A to jeho strana nehodlá dopustit.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...