9. ledna 2015 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolejte se, píše Rath soudci. Padne po třech letech rozsudek?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
Já bych byl moc rád, kdyby k soudu přišli zástupci veřejnosti, zástupci různých organizací, chci se poradit s obhájci, jestli neoslovit například Amnesty International, aby vyslali pozorovatele, říká David Rath pro Lidovky.cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Já bych byl moc rád, kdyby k soudu přišli zástupci veřejnosti, zástupci různých organizací, chci se poradit s obhájci, jestli neoslovit například Amnesty International, aby vyslali pozorovatele, říká David Rath pro Lidovky.cz. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Tři roky poté, co byl David Rath zadržen s krabicí vína plnou peněz, by mohl soud v případu vynést definitivní verdikt. Závěr líčení je totiž naplánován na letošní březen. Rath se přitom dlouhodobě snaží o odvolání soudce Roberta Pacovského, kterého obviňuje z podjatosti. Jeho zatím posledním krokem je dopis, ve kterém ho vyzývá, aby se odvolal sám.

„Poslal jsem panu předsedovi dopis, kde ho žádám, aby se vyloučil. Doufám, že najde dost vnitřní síly a překoná svoji ambicióznost. Podle mě je totiž hnán jen vnitřní touhou se na této kauze zviditelnit,“ řekl Rath serveru Lidovky.cz. Spor podle něj přerostl do osobní roviny a soudce proto nemůže dojít k objektivnímu rozhodnutí.

Poslední kapkou prý bylo zamítnutí žádosti o třídenní odložení soudu loni v říjnu. Rath se podle svých slov chtěl starat o svého nemocného otce, Pacovský mu to však neumožnil. „Osobně ho viním z toho, že má podíl na úmrtí mého otce. Myslím, že naše vztahy jsou už tak vyhrocené na osobní rovině, že o nestrannosti nemůže být řeč,“ řekl Rath a dodal, že Pacovský v jiných případech schvaloval odročení i pro mírnější důvody, například kvůli pobytu jednoho z přísedících v lázních.

Rathovy výhrady k líčení:

Rathovi právníci podali na Pacovského stížnost pro údajnou předpojatost ke Krajskému i Vrchnímu soudu v Praze, nikde však neuspěli. Naposledy se obrátili na Ústavní soud, i ten však stížnost odmítl s tím, že se může zabývat pouze stížností na konečný rozsudek Krajského soudu. Rath může uspět ještě v odvolacím nebo dovolacím řízení.

Nové líčení by mělo trvat dvacet dní. „Lhůta je stanovena do 13. března. Budou se vyjadřovat znalci, projednávat listinné důkazy, naplánovány jsou závěrečné řeči,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová. Na pořadu bude i nový znalecký posudek, který soud zadal k vypracování loni v prosinci. 

Poslední projednávání případu skončilo minulý rok v říjnu. Rath se tehdy nedostavil k jednání s odůvodněním, že je v nemocnici, a soud omluvu uznal jako odůvodněnou. Jelikož bylo líčení naplánováno do konce října, k vynesení rozsudku už nedošlo. Líčení bylo přitom už dříve několikrát odloženo pro zdravotní komplikace zúčastněných. V posledním srpnovém týdnu například onemocněl jeden obžalovaný, v září zase server Lidovky.cz informoval o tom, že si další z obžalovaných, Petr Kott, utrhl Achillovu šlachu.

Průtahy v kauze Rath:

Policejní vyšetřování bylo přitom naopak velmi rychlé. Rath byl obviněn sedm měsíců poté, co jej policie v květnu 2012 zadržela s vysokým finančním obnosem a obvinila ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku, podplacení a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Po zadržení strávil rok ve vazbě. Soud s ním začal 7. srpna 2013 a doposud nebyl vynesen rozsudek.

  • 28Diskuse

Najdete na Lidovky.cz