9. července 2010 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chystá se válka právníků z Plzně. Proběhne už bez Pospíšila

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni. | foto: ČTK

Západočeská univerzita se chystá na právní bitvu. Šedesáti absolventům zaslalo vedení školy už na jaře dopis s oznámením, že přijdou o titul. Všichni se ale odvolali. Do konce měsíce půjde škola k soudu.

Podezřelí absolventi totiž nechtějí dát svůj skalp lacino. Na záměr školy odebírat tituly, pokud nedoplní důkazy o studiu, reagovali téměř unisono. "Všichni se odvolávají na to, že správní řízení se na vysoké školy nevztahuje," říká rektor univerzity Průša.

Čtěte také


Řada rychlostudentů si navíc stěžuje, že členové komise nejsou kvalitní. Někteří si pak oznámení o zahájení správního řízení vůbec nevyzvedli. Škola se proto chystá na lítou právní bitvu. "Bude to muset rozhodnout soud," odhaduje rektor další scénář. "Existují na to dva diametrálně odlišné právní názory." Soudní pře by měly vypuknout už co nevidět. V příštím týdnu se rektor sejde s právníkem Františkem Korbelem, jenž pro školu podklady pro odebírací proces připravoval. A nejpozději do konce měsíce pak škola hodlá jít s případy nenapravených absolventů k soudu.
Už nyní je jisté, že k soudům se nedostane celá šedesátka bývalých plzeňských studentů. "Určitě nebudeme chtít odebírat titul všem, někteří dodávají materiály, které chyběly," říká Průša. Navíc: škola nepůjde do sporů, aniž by si byla jista vítězstvím.

Úkol pro nového děkana
Tempo a razanci, jímž vedení školy kauzu rychlostudentů posouvá, mnozí kritizují. "Já jsem řekl panu rektorovi, že je potřeba, aby byl akční, že je potřeba postupovat důrazně a bez průtahů, on mi odpověděl, že má promoce," říká děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil, jehož tým dal seznam podezřelých absolventů dohromady.

Stát rektorovi za zády ale nehodlá. Na místě děkana příští týden, zřejmě ve čtvrtek, skončí. "Já už do toho zasahovat nemohu. Příští týden ohlásím odchod z vedení fakulty, takže ta věc bude na spolupráci s příštím děkanem," popisuje Pospíšil.

Zcela však pozornost od dění na fakultě neodvrátí. "Neobětoval jsem rok života právnické fakultě, aby se to pak zahrálo do autu. Pan rektor musí sebrat titul těm, u nichž se prokáže, že jej získali ve špatné víře. Já ho v tom budu chtít svou autoritou podporovat."
Škola zahájila správní řízení s devíti doktorandy, sedmi bakaláři a čtyřiceti čtyřmi magistry. Mezi nimi je například čerstvě zvolená poslankyně Ivana Řápková.

Najdete na Lidovky.cz