Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. října 2008 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chystá se vládní rošáda

PRAHA  Několik minut poté, co se ve středu opozici nepodařilo smést vládu, ohlásil premiér Mirek Topolánek, že se po druhém kole senátních voleb dají očekávat změny v kabinetu, včetně těch personálních.

Včera už místopředseda ODS a jeden ze stávajících premiérových kritiků Petr Bendl oznámil, že dostal nabídku stát se členem vlády. Neupřesnil ale, kdy a o jaký post by se jednalo. Dodal, že minimálně do kongresu ODS nabídku odmítl. ¨

 Ačkoliv jsou personální změny ve vládě nevyhnutelné, klíčové bude právě to, kdy se spustí. Respektive jestli se tak stane před kongresem ODS, který bude zhruba za pět týdnů, nebo po něm.

 Kongres totiž bude pro Topolánka doslova bojem o přežití. Například Bendlovo vládní angažmá ještě před kongresem by pro něj mohlo být přínosné, protože by tak oslabil kliku svých vnitrostranických odpůrců v čele s Pavlem Bémem.

 Jenže pro Bendla zas tolik míst v kabinetu v úvahu nepřipadá. a to ani před kongresem, ani po něm. Z resortů držených ODS vlastně jen zemědělství, zdravotnictví či doprava. V resortu zemědělství by Bendl jen nahradil dalšího Bémova věrného Petra Gandaloviče.

 Se šéfem dopravy Alešem Řebíčkem je zase kamarád Topolánek. A zdravotnictví? Premiér by musel odvolat Tomáše Julínka. To by mu možná pomohlo u veřejnosti. V koalici i v samotné ODS by tím před kongresem de facto uznal to, co mu jeho oponenti vytýkají nejvíc: tedy že volby prohráli kvůli vládě a Julínkovým poplatkům ve zdravotnictví, jelikož ministr zdravotnictví při reformě selhal.

A to by mohla být Topolánkova klíčová chyba, ať už by měl Julínka nahradit kdokoliv. „Má okolo sebe ale i lidi, kteří tvrdí, že když Julínka neodvolá, ,nedožije‘ se ani kongresu,“ připomíná jeden z Topolánkových spolupracovníků, který nechtěl být jmenován.

Přesto může ještě před kongresem dojít k širší rošádě. Kupříkladu mezi dobře obeznámenými zdroji LN z lidové strany se říká, že šéf KDU-ČSL Jiří Čunek by pro sebe rád získal ministerstvo zemědělství. Penězovod z EU přes ministerstvo pro místní rozvoj je totiž prakticky u konce.

Topolánek by se tak elegantně mohl zbavit Gandaloviče, pro někoho z ODS by se uvolnil resort a v rámci rozsáhlejší rošády by navíc ODS mohla získat například šéfování obraně. Tím by byla ze hry Vlasta Parkanová, jejíž působení nehodnotí dobře snad nikdo.

 Anebo má Mirek Topolánek druhou možnost: počkat, až bude po kongresu. A pokud tam uspěje, vyházet z kabinetu všechny své vnitrostranické odpůrce v čele s Gandalovičem bez zbytečných úvah, jaký to bude mít dopad. Pak by byl Bendl samozřejmě ze hry. Ani v takovém případě ale není vyloučena širší koaliční rošáda.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...