Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chystají se nové Sportky

Česko

Fortuna rozjede novou číselnou hru podobnou Sportce dříve, než se čekalo. Loterii chce spustit i Synot Tip

PRAHA Budoucnost populární číselné loterijní hry Sportka je kvůli insolvenci loterijní společnosti Sazka ohrožena. Domácí sázkaři ale o možnost hrát v loteriích o miliony bez ohledu na další vývoj v Sazce nepřijdou.

Za Sportku se chystá rychlá náhrada. Připravuje ji sázková společnost Fortuna a podle informací Lidových novin i společnost Synot Tip.

Fortuna včera oznámila, že již v červnu spustí novou číselnou loterii. „Nová číselná loterie, kterou plánujeme spustit na přelomu července a srpna, bude velmi srozumitelná a jasná s ohledem na to, na co byli sázkaři doposud zvyklí. Slosování bude v týdenních periodicitách,“ řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Uvedení nové loterie na trh plánovala Fortuna již delší dobu. Svou první hru se ale společnost rozhodla odstartovat oproti původním plánům o tři měsíce dříve.

„Současná situace na trhu naše plány urychlila,“ potvrdil Šrain. „Stávající sázkaři, kteří jsou znejistěni, jestli jim Sazka vyplatí výhry, nemají alternativní sázkové příležitosti. Proto jsme s ohledem na aktuální situaci přípravný proces urychlili.“ Novou loterii chce Fortuna zpočátku provozovat na tisíci terminálech. Další tisícovku chce společnost přidat ještě do konce letošního roku.

„Do dvou let bychom chtěli provozovat zhruba dva a půl tisíce terminálů po celé zemi,“ řekl Šrain. Umístěné prý budou v atraktivních lokalitách, které budou zaručovat frekventovaný provoz. O terminály Fortuny prý již nyní projevují zájem podnikatelé, kteří v současnosti provozují terminály Sazky. „Trafikantům odpadla část tržeb a hledají alternativu,“ uvedl Šrain.

Další sázková společnost Synot Tip včera potvrdila Lidovým novinám, že i ona chystá vlastní číselnou loterii. Spustit by ji mohla již v září.

„V současné době mapujeme dění kolem loterijní společnosti Sazka a čekáme, jak se situace vyvine. Pokud na Sazku bude prohlášen konkurz, popřípadě její číselná loterie skončí, jsme připraveni vykrýt mezeru na trhu a rozjet vlastní číselnou loterii, a to přibližně v září letošního roku,“ řekla mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.

Ostatní provozovatelé kursového sázení zatím nemají licenci k provozování loterijních her. Roční výnosy z číselných loterií, kterým až dosud dominuje Sportka, po odečtení vyplacených výher přesahují 3,5 miliardy korun.

V případě pádu Sazky a její Sportky by o zapojení do takového byznysu začala uvažovat i největší domácí sázková firma Tipsport. „Uvidíme, jak se situace na trhu vyvine. Nemohu vyloučit, že v budoucnu začneme také uvažovat o vlastní loterii,“ řekl mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.

Nejistota sázkařů, zda jim bude Sazka vyplácet případné výhry, přiměla řadu z nich se přeorientovat na alternativní sázení.

„Od začátku roku zaznamenáváme nárůsty u číselných her i kursového sázení,“ přiznává mluvčí sázkového řetězce Chance Markéta Světlíková. Strmý nárůst sázek potvrdil i mluvčí Tipsportu Ježek. „Od ledna máme rekordní tržby. Únor byl vůbec nejvíce sázeným měsícem ve dvacetileté historii Tipsportu,“ řekl Ježek.

Kromě sázek se sázkové řetězce zaměří i na dobíjení kreditu na mobilních telefonech. Tipsport tuto službu již rozšiřuje. Fortuna ji chce spustit od léta.

***

Sazka předloni z loterijní a sázkové činnosti utržila 8,4 miliardy korun

Tržby Sazky (v miliardách Kč)

loterijní a sázková činnost 8,4

neloterijní činnost 10,2 (z toho dobíjení kreditu 9,6)

Zdroj: Sazka, Fortuna

Výnosy jednotlivých segmentů herního průmyslu v Česku (2009, po odečtení výher, v mld. Kč)

hrací automaty

12,15

kasina

1,71

loterie

3,67

kurzové sázky

2,60

ostatní (bingo, technické hry)

12,33

Sazka má v Česku zhruba 6,5 tisíce terminálů

Společnost Fortuna chce do konce letošního roku zprovoznit až 2 tisíce terminálů

Autor: