Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chystáme blokády papalášů, oznámily odbory

Zemědělci při stávce přehradili balíky slámy magistrálu na I.P.Pavlova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci při stávce přehradili balíky slámy magistrálu na I.P.Pavlova. | foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

PRAHA Čtvrteční stávku dopravních odborů bude doprovázet "blokáda papalášů", kterou organizují odborové centrály. Mířená bude podle předáků na ty, kteří mají na svědomí připravované vládní reformy. Na Palackého náměstí v Praze se bude navíc demonstrovat. K protestu se v poledne připojí i odboráři ve školství.

Důležité dopravní komunikace zůstanou ve čtvrtek průjezdné. Odbory už o blokádách hlavních tepen neuvažují, místo toho se chystají na cílené "blokády papalášů". Jak přesně bude tento protest vypadat, chtějí odbory upřesnit až ve středu, protože formu ještě stále ladí.

Premiér Petr Nečas ale vidí tyto plány jinak: "Nejedná se o oblokádu papalášů, jde spíše o blokádu ze strany odborových papalášů," reagoval premiér. Vyzval odbory, aby ještě zvážily formu a rozsah protestů. 

Blokádu společně organizují dvě největší odborové centrály v Česku - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO), které tak chtějí podpořit stávku dopravních odborářů.

Podívejte se na přehlednou infografiku

Šéf druhé jmenované centrály Bohumír Dufek uvedl, že by na tyto blokády měli doplatit zejména politici, kteří připravili v současnosti projednávané vládní reformy. "Ve středu se sejdu s primátorem a řeknu mu, kterých ulic se to bude týkat," řekl Dufek. Ubezpečil přitom, že nejsou plánovány blokády dálnic a hraničních přechodů.

"Všechny naše akce jsou zaměřeny proti vládě a ne proti občanům této republiky. Protože vláda je k nim lhostejná a připravuje reformy, které zhorší jejich životní úroveň," prohlásili předáci.

Bude se i demonstrovat
Kromě stávky a blokád odboráři chystají také demonstraci na Palackého náměstí v Praze před budovou ministerstva zdravotnictví. Začne v devět hodin ráno. "Cítíme podporu veřejnosti, proto uspořádáme mítink, aby se i veřejnost mohla zúčastnit a vyjádřit svou nespokojenost a názor," prohlásili odboráři na tiskové konferenci.

Nesouhlas s vládními reformami přijedou do Prahy vyjádřit například ostravští horníci.

PREZIDENTOVA OSTRÁ KRITIKA

Ke stávce se podle místopředsedy ČMKOS Václava Pícla připojí i odboráři ve školství. "Jak jsem dostal informaci od školských odborů, školští pracovníci zůstanou s dětmi, ale na určitou dobu přeruší výuku," řekl Pícl. Někteří ředitelé škol se ale na pondělí chystají vyhlásit volno kvůli zkomplikvané dopravní situaci.

Odboráři se proti rozhodnutí soudu odvolají
Páteční žaloba ministra financí Miroslava Kalouska přiměla městský soud, aby bleskově pondělní stávku zakázal. Ale tím jen přilila olej do ohně. Dotčení odboráři stávku přeložili stávku na čtvrtek, zpřísnili ji a prodloužili. Otevřeně přiznali, že získali čas a do čtvrtka chtějí zapojit do stávky více měst, než původně plánovali.

SOUD STÁVKU ZAKÁZAL:

Odbory se navíc obrátily na právníky a v příštích dnech se odvolají proti rozhodnutí soudu, který jim zakázal pondělní stávku. Verdikt prý byl vadný. Podle právního experta ČMKOS Víta Samka se soudci dopustili řady právních chyb a nesprávně kvalifikovali daný případ. "Kalousek nedoložil a neprokázal, co tvrdil, proto měl být jeho návrh zamítnut," dodal Samek.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!