Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Chytit příležitost za pačesy

Česko

STŘEDA MILOŠE ČERMÁKA

Žijeme v jednom z těch ne zas tak častých období, na která se později vzpomíná, obvykle se sentimentálním a trochu zakaboněným výrazem, se slovy: „Jo, kdybych tenkrát chytil příležitost za pačesy!“, případně „Nebo kdybych to aspoň zkusil.“ Žijeme zkrátka v době, kdy jsou možnosti větší než jindy.

Souvisí to s technologiemi, a to navzdory tomu, že po webové bublině z druhé poloviny devadesátých let se zdálo, že na cokoliv spojené s webem budou investoři pohlížet nadmíru ostražitě. Jenže nepohlížejí.

Segment nových technologií nese všechny znaky nové, pomalu se nafukující bubliny. Čteme o stamilionových akvizicích, desetimilionových investicích a milionových nápadech, to vše samozřejmě v dolarech. Pro nás v Česku je v porovnání s bublinou z devadesátých let jeden podstatný rozdíl. Tentokrát se můžeme zúčastnit. Pokročila globalizace a o kus blíž vyspělému světu je i Česko, nebo to tak aspoň vypadá. Minimálně v technických možnostech už nejsme rok ani dva pozadu. A například obchod s aplikacemi firmy Apple, takzvaný AppStore, představuje hřiště, kde se o nějakou tu parádičku a případných pár vteřin slávy může pokusit každý. Rozuměj každý, kdo má aspoň trochu pod čepicí. Počátkem ledna psaly noviny o českém vývojáři, kterému jedna aplikace vydělala za dva týdny tři sta tisíc korun.

Ovšem zcela mě fascinuje příběh osmadvacetiletého designéra Martina Haška, kterému se podařilo napálit mnoho lidí i médií. Uprostřed tabletové horečky, způsobené úspěchem iPadu od Applu, přišel s konceptem superlevného tabletu, či lépe řečeno jakéhosi digitálního skicáku pro výtvarníky či techniky. Vytvořil webovou stránku, kde zařízení představil, jako by už existovalo. Šokoval nejen zajímavým designem, ale především cenou stanovenou na 99 dolarů. Desetitisíce lidí zajímalo, kdy si dotyčný gadget budou moci objednat. Kdy? Ne teď a ne za 99 dolarů. Potvrdilo se tušení těch, kterým se věc od začátku nezdála. Žádný tablet není a v dohledné době nebude, jde pouze o ideu existující na papíře. Či lépe řečeno na webové stránce.

Minulý pátek o Haškovi a jeho tabletu zvaném NoteSlate napsal článek web CNN. Hašek v něm vysvětluje, že zveřejněním konceptu nechtěl nikoho podvést, ale pouze testoval zájem trhu o něco podobného. Jistě, ne každý to pochopí, někdo to může považovat za habaďúru. Ale plán byl splněn, zájem se prokázal. CNN tvrdí, že potenciálním výrobcem (už téměř skutečného) tabletu by mohla být česká firma Jablotron.

Nevíme, jestli NoteSlate kdy spatří světlo světa. Ale ať to dopadne jakkoliv, Martin Hašek si bude moci říct, že aspoň chytil příležitost za pačesy. A udělal to drze i elegantně.

***

Segment nových technologií nese všechny znaky nové bubliny. Pro nás v Česku je v porovnání s bublinou z devadesátých let jeden podstatný rozdíl. Tentokrát se můžeme zúčastnit.

O autorovi| MILOŠ ČERMÁK, novinář

Autor: