Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

CIA na Cheneyho rozkaz tajila protiteroristický plán

Česko

WASHINGTON/PRAHA Bývalý americký viceprezident Dick Cheney čelí nové kritice. Podle deníku The New York Times totiž CIA na jeho rozkaz osm let před americkým Kongresem zatajovala informace o svém protiteroristickém programu.

Deník na základě dvou nejmenovaných zdrojů o víkendu napsal, že současný ředitel CIA Leon Panetta odhalil Cheneyho úlohu minulý měsíc na uzavřeném setkání před bezpečnostními výbory v Kongresu. Panetta také v červnu program ukončil okamžitě poté, co se dozvěděl o jeho existenci.

O co v programu přesně šlo, zatím není úplně jasné. Zdroje z bezpečnostní služby i Kongresu deníku pouze řekly, že CIA program zahájila po teroristických útocích z 11. září. Nikdy se však prý nerozběhl a nezahrnoval vyslýchání vězňů nebo zpravodajské aktivity na domácím poli. Údajně měl sloužit k získání informací, které by mohly být využity při tajné protiteroristické akci v cizí zemi. Kongres podle agentur nebyl o programu informován údajně z toho důvodu, že nebyl důležitý.

Mluvčí CIA Paul Gimigliano odmítl o Cheneyho roli prozradit víc: „Zvykem CIA není diskutovat o tom, co může nebo nemůže být v utajovaných dokumentech.“ Cheney během osmi let, kdy byl viceprezidentem, patřil k hlavním obhájcům utajování vládních aktivit, zejména ve zpravodajské oblasti. Náležel také k zastáncům používání kontroverzních vyšetřovacích metod u podezřelých z terorismu. Mezi tyto postupy spadalo zejména mučení vodou, takzvaný waterboarding. Stará známá písnička Otázka kontroly aktivit CIA je v USA starou známou písničkou. Na přetřes přišla již v 70. letech, kdy se objevily informace o vraždách i dalším zneužitím pravomocí. Ostatně proto byly tehdy vytvořeny bezpečnostní výbory, které se začaly podílet na kontrole tajných aktivit. „Již v minulosti byly problémy s tím, aby nám CIA říkala to, co má,“ podotknul demokrat Adam Smith. Za dobu éry prezidenta George W. Bushe nicméně počet stížností narostl. Podle některých demokratů CIA a Bushova vláda o donucovacích metodách lhaly. Týkat se to mělo třeba právě waterboardingu. Panetta nicméně již dříve odmítl, že by se CIA něčeho podobného dopustila. Ministr spravedlnosti Eric Holder chce přesto nechat toto období prošetřit.

Autor: