Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CIAF odlétá, možná nadobro

Česko

BRNO Pořadatelé největší letecké přehlídky v zemi CIAF dosud tvrdili, že se s narůstajícím civilním provozem na letišti v Brně-Tuřanech „dokážou srovnat“. Teď ho ale sami označují za problém. A připouštějí, že včera skončený 15. ročník byl na jihu Moravy možná posledním. „Je to pořád dokola. Jde o to, aby Jihomoravský kraj dovolil pořádání CIAF na brněnském letišti. Jednat jsme začali už v neděli a pokračovat budeme celý týden,“ vysvětlil za pořadatele Tomáš Otruba. Kraj přitom z pozice majitele letiště klade stále stejné podmínky - aby přehlídka nijak nenarušila vzrůstající běžný provoz letiště.

Hejtman Stanislav Juránek o konci CIAF v Brně hovořil už před dvěma lety. Místo toho ale krajské zastupitelstvo odhlasovalo pro akci dvojnásobnou dotaci. „Myslím, že pořadatelům vytváříme dobré podmínky, aby na jižní Moravě zůstali. Ve stávající podobě by mohl být festival zachován. Jde o dobrou propagaci kraje,“ uvedl včera Juránek pro LN v reakci na informaci, že se CIAF může vrátit na letiště v Hradci Králové, odkud před šesti lety přešel do Brna.

Pořadatelé až doposud mluvili o tom, že jim vzrůstající provoz na letišti nečiní problémy. Včera ale poprvé připustili problémy. „Civilní provoz nám hodně narušuje program,“ zmínil Otruba s tím, že jen včera museli nabitý program přerušit kvůli příletu nebo vzletu civilního letounu hned desetkrát. „Program se nám tak rozpadl na malé úseky,“ doplnil Otruba.

Zatímco diváci se tak museli smířit s tím, že se občas na nebi objeví „nezajímavý“ stroj, sami cestující problémy nezaregistrovali. „Byli jsme až překvapeni, že se to obešlo bez potíží. Měli jsme jisté obavy, tak jsme vyrazili s časovou rezervou. Nakonec tu ale zbytečně čekáme,“ uvedli manželé Hanušovi, kteří včera odpoledne odlétali na Rhodos. Řada cestujících si dokonce pozorováním leteckých akrobatů na obloze krátila čas před odletem.

Komplikace při přehlídky přesto vnímá i ředitel tuřanského letiště Tomáš Plaček. „CIAF pro nás přináší řadu pozitivních i řadu negativních důsledků,“ připustil pro LN. Své stanovisko před jednáním o budoucnosti akce ale říct nechtěl.

Odpůrce našel CIAF v neposlední řadě také mezi lidmi, kteří bydlí nedaleko letiště. Jejich protesty proti hluku neustaly ani poté, co jim pořadatelé poskytli finanční kompenzaci a volné vstupenky.

Víkendový CIAF se obešel bez komplikací. Klid byl na silnicích, parkovištích i uvnitř areálu. „Nezaznamenali jsme vážnější problémy. Lidé vycházeli z předchozích zkušeností. Příjezd i odjezd z akce byl plynulý. Své rodiče našli i čtyři ztracení chlapci,“ informoval mluvčí strážníků Zdeněk Novák. Odhady městské policie hovoří o návštěvnosti pod třicet tisíc lidí. Oficiální čísla zveřejní pořadatelé dnes.

CIAF letos nabídl přehlídku letectev z osmnácti států. Poprvé na jižní Moravu přiletěli třeba Chorvaté. Velký zájem vzbudil Létající cirkus Martina Kindernaye, český vládní letoun Airbus A-319 nebo ukázky historických letounů.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat