Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cifršpioni odhalili nákup pro nemocnici za 200 milionů i kupování zlatých cihel

Evropa

  7:00
PRAHA - Mezi případy, které odhalil Finanční analytický útvar (FAÚ), je i kauza krajské nemocnice, která koupila předražené zdravotnické zařízení za 200 milionů. Část peněz přišla na účet firmám, u kterých nebyl jasný podíl na obchodu a část firmě prodávající veterány. Případ se v klíčových bodech nápadně podobá kauze nákupu předraženého zařízení pro fakultní nemocnici v Ostravě, kterou v té době vedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Nepoctivé peníze byly investovány různě, třeba do zlatých cihliček foto: MAFRA - Jan Zátorský

Cifršpioni odhalili praní peněz a krácení daní

Finanční analytický útvar (FAÚ) v pátek 11. března zveřejnil výroční zprávu, ve které uvádí příklad kauz a případů, které se mu podařilo minulý rok odhalit a prošetřit. Celková suma, ke které analytici došli, je 5,5 miliardy.

Cifršpioni v loňském roce zajistil rekordních 5,5 miliardy korun na daňových únicích nebo při pokusu o praní špinavých peněz. Zde přinášíme přehled nejzajímavějších případů a kauz.

Peníze z unikátního přístroje přišly prodejci veteránů

Mezi případy je i kauza předraženého zdravotního zařízení za 200 milionů korun. Prostředníkovi, kterým byla česká společnost vlastněná zahraničním dodavatelem, nemocnice zaplatila 200 milionů korun, dle tehdejšího kurzu 11,3 milionu dolarů. Šlo o částku takřka o 110 millionů korun vyšší, než by bylo zaplaceno v zahraničí za nejkomplexnější typ tohoto unikátního zařízení, které vyrábí jen jedna firma na světe. Dodavatel pak poslal 26 milionů dvěma českým firmám s nejasným podílem na dodávce. Z jejich účtů byla část peněz vybrána v hotovosti, část odeslána na účty zahraničních společností, mj. prodejci automobilových veteránů a stavební společnosti.

Cifršpioni odhalili nákup pro nemocnici za 200 milionů i kupování zlatých cihel

Na případu, který zveřejnili ve zprávě analytici z FAÚ, je zajímavé, že se v klíčových bodech shoduje s kauzou Němeček, ve které se jedná o zakoupení předraženého zařízení CyberKnife pro Fakultní nemocnice Ostrava. Jediným rozdílem je, že cifršpioni ve své zprávě uvádí, že se případ týká krajské nemocnice, čehož využilo Ministerstvo zdravotnictví. „Svatopluk Němeček nikdy neřídil krajskou nemocnici a proto je zřejmé, že zmíněné informace se ho nemohou nikterak týkat,“ uvedl v reakci pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Více o případu Němeček čtěte ZDE.

Podvody s řepkovým olejem

Při pořízení řepkového oleje z jiného státu Evropské unie nebyla od prvního příjemce v České republice prováděna platba DPH. Pachatelé k tomu používali Missing Trader (plátce DPH, který daň z uskutečněného dodání zboží neuvádí v podaném daňovém přiznání nebo ji vykazuje, ale neplatí - pozn. red.). V době exekucí už byly tyto společnosti nahrazeny novými a celý řetěz mohl pokračovat. Celkem bylo zjištěno asi šedesát podezřelých v Česku. Peníze pak byly vybírány z účtů v hotovosti. Celkem vyšetřovatelé zadrželi prostředky ve výši 70 milionů.

Zabaveny byly i zlaté cihly

Daňové podvody a praní špinavých peněz v oblasti reklamy zjistili cifršpioni u organizované skupiny osob. Podle výroční zprávy se měl podvod uskutečnit prostřednictvím fiktivních nebo značně nadhodnocených daňových dokladů. Celková částka činila 157 milionů. Peníze se snažil organizátor podvodu a jeho žena legalizovat v pohledávce, která byla následně bezplatně podstoupena jejich synovi. Ten ji poté prodal s nespecifikovaným datem. Zajištěny byly mimo jiné i zlaté cihly v hodnotě 30 milionů.

Tvrdohlavého muže zatkla policie u přepážky

Kdo jsou cifršpioni

Finanční analytický útvar odhaluje nezákonné krácení daní nebo praní špinavých peněz. Útvar úzce spolupracuje s policií a celní správou. Útvar je pod správou Ministerstva financí.

Muž v Praze obcházel pobočky jedné banky a dotazoval se, jestli na účet společnosti FM, s.r.o. byla připsána platba devět milionů, kterou chtěl vybrat v hotovosti. Účet této společnosti byl nový, bez transakcí. Dotyčný muž nebyl schopen vysvětlit původ peněz ani na co je potřebuje. Navíc byl vždy doprovázen dalším mužem, který na něj čekal v autě před pobočkami. Peníze nakonec na účet společnosti přišly, ale když je chtěl muž vyzvednout, banka mu účet zablokovala. Z vyšetřování vyplývá, že peníze podvodně vylákal ze společnosti PG, a.s. za účelem půjčky. Policie zatkla oba muže, když se tvrdošíjně dožadovali vyplacení peněz na jedné z poboček banky.

Organizovaná skupina připravila stát o 500 milionů

Vyšetřovatelé odhalili organizovanou skupinu společností, které byly propojené skrz několik osob. Tyto firmy neoprávněně krátily DPH, čímž připravily stát o 500 milionů. Možný pachatel už by odhalen.

Česká společnost jako tranzitní zastávka

Další případ, který zveřejnil ve své výroční zprávě analytici se týká převodu peněz přes české účty do zahraničí. Zahraniční společnost si zřídila český bankovní účet, na který ji chodily platby ze země, kde měla sídlo. Jednalo se přitom o několik desítek milionů eur, které chodily na účet během tří měsíců. Tyto peníze pak byly posílány na český účet jiné zahraniční firmy, která je přeposílala na účet tuzemské firmy. Odtud pak peníze tekly zpět do zahraničí. Česká společnost byla využívána jako článek, kterému kterému nevzniká v Česku vlastní daňová povinnost k DPH. Státu vznikla škoda více než 230 milionů.

Včasný zásah zachránil bance 351 milionů

Cifršpioni odhalili podvod za půl miliardy. Peníze jsme zachránili, tvrdí

Německá společnost málem přišla o 13 milionů euro (351 milionů), když poslala peníze na český účet společnosti, kterou vedl člověk s rumunským občanstvím. Německá banka se po odeslání prostředků obrátila na českou banku s reklamací platby, jelikož měla podezření na podvod. Peníze ale byly už tou dobou přeposlány na účty do Číny. Česká banka se obrátila na čínský protějšek a díky rychlé reakci se podařilo peníze zajistit a vrátit zpět 12,5 milionu euro do Česka, kde byly peníze zajištěny.

Předseda představenstva vylákal z lidí miliony

Dvě společnosti nabízely přes internet prodej dluhopisů v jejichž minimální hodnota byla 50 tisíc, respektive 100 tisíc s ročním výnosem od 9 do 10,5 procenta. Splatnost dluhopisů byla uváděna na rok 2017. Společnosti na svých webových stránkách tvrdily, že s dluhopisy obchodují již delší dobu, a že riziko pro investory je minimální. Na účty společností nakonec investoři vložili 30,5 milionů. Společnost ovšem peníze dále neinvestovala, ale naopak z jejich účtů proběhl výběr 13 milionů, platby ve prospěch sázkových kanceláří v celkové hodnotě téměř 9 milionů a na soukromý účet předsedy představenstva obou firem ve výši 4,8 milionů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!