Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cigarety jsou příliš levné

Česko

  8:52
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zavedení minimální ceny cigaret. I takové opatření může údajně vyplynout z unikátní „protikuřácké“ analýzy připravované ministerstvem zdravotnictví.
Do konce letošního roku má totiž speciální meziresortní komise najít na zadání vlády takový způsob cenové regulace tabákových výrobků, který by na jedné straně omezil počet kuřáků, na druhé straně ale zároveň neznamenal drtivý propad příjmů státního rozpočtu, problémy obchodníků či zvýšení objemu nelegálního tabákového trhu a kriminality. A jedním z navrhovaných opatření může být údajně i stanovení minimální ceny, pod kterou by nesměli obchodníci cigarety prodávat, ať už by se jednalo o jakoukoli značku.

„Já osobně bych minimální cenu přivítal. Výrazně by totiž snížila dostupnost cigaret zejména v případě dětí,“ řekl LN lidovecký poslanec Josef Janeček, známý svými radikálními protikuřáckými postoji. Důvod je údajně jednoduchý. Když se zvýší spotřební daň, která zdraží cigarety, výrobci zároveň uvedou na trh takzvaně superlevné značky. Tím nadále udrží v závislosti na tabáku i řadu kuřáků, pro které jsou už dražší druhy cigaret nedostupné. „Závislost na kouření je dětská nemoc. Čím méně budou cigarety dostupné pro mladší ročníky, tím méně bude v budoucnu i kuřáků,“ domnívá se Janeček.

Zavedení minimální ceny by v případě Česka mohlo například znamenat, že krabička cigaret by nesměla stát méně než 45 korun. A to bez ohledu na to, o jakou značku se jedná. Dnes si mohou i přes neustálé zdražování tabáku kvůli vyšším daním zákazníci koupit cigarety i za 28 korun. Minimální cena je ale pouze jedním z mnoha možných opatření, která může navrhnout po důkladné analýze komise ministerstva zdravotnictví. „Analýzu dokončíme do konce letošního roku.

Do té doby je předčasné spekulovat o tom, jaké cenové úpravy navrhneme,“ řekla LN Jarmila Vedralová z oddělení zdravotní péče a farmacie ministerstva zdravotnictví. Stejně tak je podle ní možné, že doporučení odborníků budou směřovat k vyšší spotřební dani. Studie má totiž zhodnotit veškeré možné dopady cenové regulace cigaret, a to jak v oblasti zdravotnictví, tak ekonomiky. Na analýze proto budou zdravotníci spolupracovat s národní protidrogovou centrálou a ministerstvy financí a průmyslu a obchodu.

Ze sousedních států se přitom chystá zavést minimální cenu cigaret už od 1. dubna Rakousko. I když vládní návrh musí ještě projít parlamentem, na nutnosti jeho přijetí se už dnes shodují všechny vládní strany. V případě, že poslanci připravovanou novelu zákona odsouhlasí, bude stát v Rakousku krabička cigaret minimálně 3,30 eura (100 korun).

Minimální ceny cigaret zavedly už dříve také Francie, Belgie, Irsko a Itálie. Evropská komise však tyto státy zažalovala u Evropského soudního dvora s tím, že zavedení minimálních cen tabákových výrobků odporuje ekonomickým pravidlům EU. Podobná žaloba by údajně čekala i Rakousko. Rakouští zastánci minimálních cen cigaret jsou ale přesvědčeni, že toto opatření před Evropským soudním dvorem obhájí.
Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat