Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cíl pod koši: čtvrtfinále. Přání: ještě výš

Česko

Do OHv Pekingu zbývají 3 dny

PRAHA Který kolektivní sport bude na olympiádě hájit české barvy už podruhé jako jediný? Basketbal žen, samozřejmě. Včera vyrazilo české družstvo do Pekingu, kde se hodlá probít do čtvrtfinále. To je ovšem jen základní cíl, přání míří nejméně k obhajobě pátého místa z Atén před čtyřmi lety.

„Postup do čtvrtfinále je v našich silách, družstvo je vyzrálejší než před čtyřmi roky. Půjde však o velmi vyrovnaný turnaj. Začínáme s obhájkyněmi zlata Američankami, ve druhé skupině jsou mistryně světa z Austrálie, ale na pozicích od třetího do desátého místa nemá nikdo nic jistého,“ pravil trenér Jan Bobrovský.

S favorizovanými Američankami hraje české družstvo už v sobotu. Jak je porazit? „Takové plány zatím nespřádáme. Ale možná se tím začneme zabývat v Pekingu, hrát se dá s kýmkoli,“ usmál se kouč.

„Začátek s týmem USA nám vyhovuje, můžeme se rozehrát, osahat si prostředí v hale, při premiéře nebudeme pod takovým tlakem jako třeba proti Španělsku nebo Číně,“ řekla kapitánka týmu Hana Machová-Horáková.

V jednom z přípravných zápasů družstvo těsně prohrálo se Španělskem, s nímž se v Pekingu střetne opět. Prohra ale podle trenéra nemá velký význam.

Pokračování na straně 18

Dokončení ze strany 20

„Měli jsme na výhru, o čem se holky přesvědčily, pak už jsme nechtěli předvést všechno, co umíme,“ zatvářil se tajemně Bobrovský. Z družstva, které hrálo před čtyřmi lety a které se o rok později ozdobilo evropským zlatem, odletěla sedmička Hartigová, Kulichová, Machová, Uhrová, Večeřová, Veselá a Vítečková, na olympijskou premiéru se těší Elhotová, Mokrošová, Svobodová, Šujanová a Hejdová.

Současný tým podle Bobrovského nestojí před svým vrcholem. „Jisté rezervy ještě máme. Ale je fakt, že letos zabraly i holky, kterým se na minulých šampionátech ne vždy tolik dařilo,“ pochválil kolektiv, který při zranění některých opor obsadil na předloňském mistrovství světa sedmé a na loňském ME páté místo.

Přáním hráček je zúčastnit se slavnostního zahájení, což jim v Aténách kvůli náročnému programu trenér nedovolil. Nyní je ale čeká zápas opět den po ceremoniálu. „Ještě uvidíme. Nesmí to ale být čtyři nebo pět hodin,“ zachmuřil se kouč.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat