Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cílené zabití je v právu přípustné, říká soudce Fremr

Robert Fremr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fremr | foto: Igor Šefr, ČTK

PRAHA Pokud nebyl ozbrojen, nebránil se a nikoho dalšího neohrožoval, měl být zadržen, ne zabit, říká v rozhovoru pro LN o zásahu proti Usámu bin Ládinovi specialista na trestní právo a soudce mezinárodních tribunálů Robert Fremr.

Soudil těžké případy vrahů - manželů Stodolových nebo doživotního vězně Vocáska. V roce 2006 odjel do Tanzanie soudit nejhorší genocidu moderní doby - válku ve Rwandě.

"Jako soudce musím říci, že targeted killing, cílené zabití, se připouští ve vnitrostátním i v mezinárodním právu. Ve vnitrostátním je to nutná obrana, v mezinárodním zase sebeobrana státu podle článku 51 Charty OSN; o něj se opírají zastánci legality usmrcení bin Ládina. Byl strůjcem útoků z 11. září, chystal další, takže šlo o obranu Spojených států. " řekl LN Fremr.

Čtěte také

"Podle mě se ještě trochu vznášejí pochyby nad samotným zákrokem. Pokud - a to 'pokud' zdůrazňuji - by nebyl ozbrojen, nekladl odpor, vzdával se a neohrožoval nikoho dalšího, pak by měl být zadržen. Podobně se teď tyto úvahy točí kolem Muammara Kaddáfího," upozornil Fremr.

O zabití Kaddáfího ale spekulovat nechtěl, jako kandidátovi na funkci soudce stálého Mezinárodního trestního soudu (ICC) by mu totiž kauza mohla "přistát na stole".

Anketa

Byl Usáma bin Ládin zabit legálně?

Ano 1481
Ne 497
Nevím 115

"U něj (Muammara Kaddáfího, poznámka redakce) takový postup stojí a padá s výkladem poněkud vágního termínu v rezoluci Rady bezpečnosti č. 1973, která v Libyi povoluje pro ochranu civilistů použít all necessary measures, všechny nezbytné prostředky," vysvětlil Fremr.

Čtěte také


"Existují názory, podle nichž mezi tyto prostředky patří i usmrcení Kaddáfího jakožto osoby, která dala a dává příkazy k masakrům civilistů. Nezastírám, že jsou i názory opačné," podotkl.

Rozhovor se soudcem Robertem Fremrem si přečtěte v pondělní příloze Lidových novin Právo & Justice.


Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...