Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čím dostali motorkáři kmotra Nováka z vězení? Půjčili dětem pípu na limonádu

Česko

  5:00
PRAHA/CHOMUTOV - Na pálení čarodějnic půjčili motorkáři obci Želenice pípu, díky čemuž měly místní děti limonádu zdarma. Jenže tímto skutkem vykonali dobro ještě pro někoho dalšího. Dostali tím z vězení odsouzeného kmotra a severočeského stínového vládce Alexandra Nováka. Ne, není to nadsázka. „Novákovi“ motorkáři se prý také věnují ochraně životního prostředí a občanským právům. O jejich aktivitě ale svědčí jen večírky s tanečnicemi u tyče.

Vězněný podnikatel Alexandr Novák u soudu s Michalem Valešem. Za ním sedí obžalovaný podnikatel František Šafránek. foto: MAFRA - František Vlček

 • Soud přitom žádost Alexandra Nováka o podmínečné propuštění zamítl naposledy 7. dubna letošního roku. Prý má ve snaze k nápravě ještě chvíli pokračovat, teprve poté lze o propuštění uvažovat. 
 • Krajský soud v Ústí nad Labem sice ocenil Novákovu snahu i jeho kázeňské odměny, podle rozhodnutí senátu by měl ale ještě ve své snaze k nápravě pokračovat. Celý rozsudek si můžete přečíst ZDE.
 • Jenže přesně o měsíc později, tedy 7. května, vyšel odsouzený exsenátor za ODS z Věznice ve Všehrdech na svobodu.

Za přijetí čtyřicetimilionového úplatku si bývalý starosta Chomutova Alexandr Novák odpykal jen dva roky ve vězení. „Sdružení Gryphons se sídlem v Mostě nabídlo záruku. Navrhlo, že s odsouzeným bude spolupracovat, což už se v minulosti dělo. Zákonná podmínka je tedy splněná,“ vysvětlil už dříve pro server Lidovky.cz soudce Ivan Novák (jedná se o shodu příjmení; poznámka redakce)

Právě jeho senát rozhodl 7. května o Novákově propuštění. Přesvědčilo ho mimo jiné to, že Novák má se sdružením „dlouhodobé osobní kontakty“ a spolupracovali spolu i před exsenátorovým nástupem do výkonu trestu. Pomohl jim totiž na motorkářský sjezd sehnat veterány.

Záruku za Novákovo chování ale sdružení Gryphons definovalo jen velmi obecně. „Chtěli bychom odsouzenému pomoci při adaptaci do civilního života a převzít záruky za dovršení jeho nápravy,“ napsalo sdružení do žádosti, které adresovalo Okresnímu soudu v Chomutově. Je si prý vědomo činu, který odsouzený způsobil, a také jeho přístupu k celé věci, přesto věří, že mu budou při pobytu na svobodě schopni pomoct.

Předseda sdružení Jan Zálešák navíc na veřejném zasedání uvedl: „Činnost sdružení a spolupráce s panem Novákem je nejen o společných výletech, ale jedná se i o rodinné akce a pořádání akcí pro občany, kde pan Novák má možnosti zajistit i historická vozidla. Spolupráce je plánována v širší oblasti.“ A dodal, že Novák coby vášnivý motorkář má s Gryphons „dlouholeté osobní kontakty“. 

Zapůjčili pípu na oslavu pálení čarodějnic

Potvrzení o činnosti sdružení Gryphons

 • poděkování obce Želenice za zapůjčení pípy, která pomohla snížit náklady celé akce a tamní děti měly limonádu zdarma. Jde o akci při pálení čarodějnic z roku 2015
 • zapůjčení čtyřkolky, obec Želenice
 • pomoc při organizaci tradiční neckyády Želenicích

Senát podle soudce Ivana Nováka při posuzování žádosti kontroloval zejména formální stránku: zdali je sdružení řádně registrované, datum jeho vzniku, stanovy, trestní bezúhonnost členů a muselo doložit také svou činnost. A v této věci připojili Gryphons k žádosti tři potvrzení.

První bylo poděkování obce Želenice za zapůjčení pípy při příležitosti letošního pálení čarodějnic. To prý obci pomohlo snížit náklady celé akce a tamní děti měly limonádu zdarma. Druhé potvrzení pochází také z obce Želenice, konkrétně šlo o zapůjčení čtyřkolky. A za třetí pomáhali motorkáři z Gryphons při organizace tradiční neckyády, a to opět v Želenicích. Tím výčet jejich činnosti, kterou doložili soudu, končí.

Pozvánka na Gryphons party, večírek motorkářského sdružení Gryphons.
Pozvánka na akci motorkářského sdružení Gryphons.

Server Lidovky.cz se proto obrátil přímo na obec Želenice s dotazem, jaké zkušenosti se sdružením Gryphons má a jak je s jejich aktivitami v obci spokojena. Jenže: starostou není nikdo jiný než Jan Zálešák, tedy už zmíněný předseda sdružení Gryphons.

„Omlouvám se, ale k této záležitosti se vyjadřovat nebudu. Jsem pracovně vytížen a nemám na to čas ani chuť. Nashledanou,“ sdělil stroze Zálešák a zavěsil. Na otázky, jak dlouho se s odsouzeným Novákem zná a hlavně - proč coby starosta vystavil potvrzení sdružení, ve kterém sám působí, komentovat odmítl.

Chronologie kauzy Novák

 • Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské za více než 317 milionů korun německé firmě, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, ale na rakouském soukromém účtu Novákových.
 • Novák byl obviněn v roce 2003.
 • Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou.
 • Konečný verdikt čtyřletého vězení padl v červnu 2012.
 • Do vězení nastoupil Novák v 2. dubna 2013.
 • Motorkářské sdružení Gryphons bylo registrováno dne 17. dubna 2013.


O tom, že potvrzení o činnosti motorkářů vystavil sám Zálešák coby starosta Želenic, ale soud věděl. Že se jedná o tatáž osobu prý nevadí a střet zájmů nehrozí. „Těmito poděkováními sdružení deklaruje, že ve spolupráci s obcí vyvíjí nějakou činnost. Na internetu jsem kontroloval, zdali se nejedná o fiktivní společenství za účelem podání žádosti a dospěl jsem k tomu, že fungují řádně,“ uvedl soudce Novák. Sdružení tím prý jen doložilo svou činnost, o samotnou záruku se nejednalo.

A jeho slova potvrzuje také mluvčí Okresního soudu v Chomutově Lenka Chalupová. „Kdybych případ rozhodoval já, problém bych v tom neviděla. Zajímala bych se o to, do jaké míry sdružení ubezpečilo soud v tom, jak je schopné na chování Alexandra Nováka dál dohlížet. Když vznikne občanské sdružení, každý ze členů má nějaký zájem. A první, kam budou směřovat své aktivity, budou blízká místa členů,“ uvedla Chalupová.

Motorkáři a ochrana životního prostředí

Navíc další věc, která mohla na soud kladně zapůsobit, je činnost sdružení Gryphons. 

Jak zjistil server Lidovky.cz, motorkáři ve stanovách uvádí, že se angažují nejen v oblasti motorek, ale také „ochrany životního prostředí a občanských práv“. Jak konkrétně se v těchto věcech angažují, případně jaké kroky podnikají, ale z veřejných zdrojů není možné zjistit. Je možné dohledat pouze akce například při příležitosti založení sdružení či oslavy v mostecké hospodě Záchytka. Na těchto akcích vystupovaly mimo jiné také tanečnice u tyče.

Sám Alexandr Novák také v lednu tohoto roku podal žádost o členství v Gryphons, která bude podle tvrzení předsedy Zálešáka na příštím jednání schválena. „Odsouzený by se tak rád zapojil do níže uvedených činností, neboť práce s lidmi je mu blízká a rád by svým přičiněním napomáhal s uskutečňováním cílů spolku,“ argumentovalo sdružení v žádosti a odkázalo na Novákovu aktivitu právě v obci Želenice. „Podílí se na organizování akcí, kde například členové spolku zapůjčují a předvádí netradiční vozidla,“ dodalo.

K TÉMATU

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....