Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Cimický si nepřevezme vyznamenání. Obviněním ze sexuálního obtěžování se však chce bránit

Člověk se dokáže díky psychické adaptaci vyrovnat s mnohým. Přežije ztrátu svých blízkých i majetku, dokáže se smířit s křivdami i s osobní degradací. „Je chyba myslet si, že adaptace psychiky je bezbřehá, že si člověk zvykne na všechno, že stačí jen čas, který obrousí a zacelí rány. Psychická odolnost je individuální a každý z nás má hranice, přes něž nedokáže přejít,“ říká psychiatr MUDr. Jan Cimický, CSc., primář Centra duševní pohody Modrá laguna. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Psychiatr Jan Cimický nepřevezme státní vyznamenání. Obviněním ze sexuálních útoků, jimž čelí od více žen, se chce však bránit. Sdělil, že kvůli lékařskému tajemství to nepůjde veřejně. Cimický se tak vyjádřil ve středu poté, co premiér Andrej Babiš poslal prezidentovi Miloši Zemanovi dopis, ve kterém apeloval na to, aby psychiatr vyznamenání nedostal.
  16:45aktualizováno  16:56

„Státní vyznamenání, na které jsem byl navržen, hodlám s ohledem na události posledních dní nepřevzít. Do doby uzavření této kauzy nechci, aby ocenění udělované každoročně významným osobnostem, které si toto uznání zaslouží, bylo letos jakkoliv zneváženo,“ napsal v prohlášení ve středu psychiatr Jan Cimický.

Od prezidenta měl známý lékař dostat medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. „ Oznámení doktora Cimického bereme na vědomí a respektujeme,“ uvedl ve středu večer mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Cimický: Hájit se budu, ale ne veřejně

Obvinění, která jsou nyní vůči němu vznášena, dopadají podle něj hlavně na jeho rodinu, spolupracovníky a také na jeho současné pacienty. Případem se už zabývá pražská policie. Cimický v prohlášení uvedl, že na vyzvání se samozřejmě vyjádří vyšetřovacím orgánům a bude se aktivně snažit dokázat svou nevinu.

„Jsem připraven se plně hájit, neboť si nejsem vědom žádného provinění takového charakteru, o kterém se nyní z veřejného prostoru dozvídám,“ uvedl psychiatr. „Má obhajoba z podstaty mého povolání a hlubokému respektu ke všem svým pacientům a profesnímu okolí nebude veřejná,“ dodal přičemž narážel na lékařské tajemství.

Tvrdil, že doteky získával důvěru pacientek, říká bývalý šéf Cimického

Na upuštění od udělení státního vyznamenaní Cimickému apeloval ve středu v dopise prezidentovi premiér Andrej Babiš. „Domnívám se, že s ohledem na závažnost těchto podezření považuji za vhodné, aby bylo od udělení státního vyznamenání panu Janu Cimickému upuštěno,“ kritizoval Babiš.

Někdejší šéf odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt přiblížil okolnosti kolem udělování vyznamenání. „Ten den (28. října) tedy bylo všechno připraveno, aby mohlo být vyznamenání předáno. Pan Cimický tedy je držitelem státního vyznamenání,“ sdělil iDNES.cz.

Jak to chodí, řekl Jindřich Forejt:

Jaká je procedura udělení nebo propůjčení?
Poslední instance – tou nejdůležitější je pan prezident – rozhodne, zda vyznamenání udělí či propůjčí. Řády se propůjčují, medaile udělují, ale cizincům se i řády udělují. Prezident je vázán řádovými dny – 28. říjnem a 1. lednem –, kdy jsou vyznamenání propůjčena/udělena. Rozhodnutí o udělení, které musí ze zákona kontrasignovat premiér, je vázáno ke konkrétnímu řádovému dni. Samotné předání je jiná věc – pouze technikálie. Důležité je, zda bylo uděleno a podepsáno premiérem a prezidentem.

Lze v Česku vzít státní vyznamenání zpět?
Zákon u nás neupravuje mechanismus zpětného vzetí udělení státního vyznamenání, zákonodárce na toto nemyslel. Když je rozhodnutí úřednicky zpracováno a podepsáno, zákon neupravuje zpětvzetí. Je v podstatě na právnících, jak to vyhodnotí, ale zákon přímo to neupravuje.

Co lze tedy dělat?
Mohou samozřejmě nastat objektivní příčiny k odebrání i poté, co je rozhodnutí vyhotoveno. Rozhodnutí muselo být kontrasignováno premiérem. Předpokládám, že když premiér říká, že si myslí, že by nemělo být uděleno, tak vychází z pozice, že ho již kontrasignoval. Musel by se vyrobit právní dokument, který by říkal, že z rozhodnutí prezidenta republiky je vzato zpět. Žádný dokument takové povahy se nezveřejňuje ani nezasílá těm lidem, kterým bylo odňato.

Kdo může navrhovat osoby, aby je stát vyznamenal?
Návrh na udělení či propůjčení státního vyznamenání České republiky může učinit kdokoliv, kdo chce jakoukoliv osobnost navrhnout – občan ČR i cizinec. Někdy dochází k nedorozumění, že si lidé myslí, že návrh může podat jen státní instituce či úřad. Není to pravda, může to učinit kdokoliv: občan, skupina občanů, sdružení.

Komu se návrh podává?
Podává se prezidentu republiky, a to písemně. Nikde není popsána přesná procedura, jakou má mít žádost strukturu, ale ze zvyku by měla žádost obsahovat odůvodnění, proč je vyznamenání navrhováno, a také by měla, ale nemusí obsahovat návrh, na které přesné vyznamenání je dotyčný navrhován. Mělo by z žádosti být jasně patrné, kdo navrhuje, koho a proč.

Jak dlouhou časovou lhůtu má prezident na vyhodnocení?
Žádosti vyhodnocuje pan prezident, nikde není stanovena žádná lhůta, dokdy mají být žádosti vyhodnoceny, pouze Parlament dodržuje zvyklost, že návrhy vzešlé ze Sněmovny či Senátu, které se zde projednávají na příslušných místech v té či oné komoře, jsou na Hrad posílány zhruba v červnu, aby zde pro prezidenta byla dostatečná lhůta. Prezident si je pročte a zhodnotí.

Činí tak vždy sám?
Může taktéž pověřit osobu, která se této agendě věnuje. Za období prezidenta Václava Klause k tomu byli určení například jeho zvláštní poradci, této činnosti jsem se věnoval i já za svého působení na odboru protokolu. Návrhů bývá několik desítek až několik set, tedy jde i o technické provedení.

Vlnu obvinění proti známému psychiatrovi spustila informace, že Cimický dostane od Zemana vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury. Psychiatr už dříve popřel obvinění zpěvačky a herečky Jany Fabiánové, která v říjnu na sociální síť napsala, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Posléze jej ze sexuálně laděných útoků či nevhodného chování obvinilo několik dalších žen.

Před pár dny přinesl pořad 168 hodin České televize (ČT) svědectví tří žen, které Cimický měl donutil k sexuálním praktikám, jedné podle jejích slov dokonce hrozil léčbou elektrošoky, kdyby o něm mluvila. Většina příběhů žen se datuje do doby, kdy Cimický pracoval jako primář socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v Psychiatrické nemocnici Bohnice, což bylo v letech 1981 až 1996.

Podle trestního zákoníku, který platil do roku 2010, by byly případné trestné činy promlčené po 12, 5 či 3 letech podle závažnosti činu.

Zdeněk Bašný, tehdejší ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice, řekl ČT, že Cimického odchod z ústavu v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Obecné povědomí tehdy podle Bašného podpořilo několik věrohodných výpovědi, které popisovaly shodný postup. „Hovořili jsme spolu, že by neměl tímto způsobem vykonávat žádné terapeutické úkony, a rozešli jsme se,“ uvedl Bašný v rozhovoru pro MF DNES.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!